Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara !Va rog sa ma ajutați cu un răspuns ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara !Va rog sa ma ajutați cu un răspuns pentru următoarea ...

Buna seara !Va rog sa ma ajutați cu un răspuns pentru următoarea situație !
Soț și soție cumpara un apartament in rate și plătesc un avans .Soțul are un copil din alta căsătorie . La numai o luna de la achitarea avansului ,soțul decedează iar soția supraviețuitoarea plătește toate ratele apartamentului pana la achitare ! Moare și soția ! Ce drepturi are copilul la apartament ?Multumesc mult !
o sa se judece copilul lui cu mostenitorii sotiei, Cum sotia a achitat casa, copilul are dreptul la o parte din cat a platit sotul.
Mulțumesc mult !