Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatie concurs angajare.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatie concurs angajare.

Care este legislația în privința angajărilor in sistemul medical la spitalele de stat? Sunt obligate spitalele de stat să afișeze public un viitor concurs de angajare sau pot face angajări la discreție (pe șest) fără să facă publica informația? Bănuiesc că trebuie să existe o transparență, sau mă înșel?
HG nr. 497 din 26 mai 2010
privind aprobarea Regulamentului de organizare şi desfăşurare a concursului şi a examenului pentru ocuparea posturilor vacante şi temporar vacante, precum şi stabilirea criteriilor de evaluare a performanţelor profesionale individuale la promovare prin examen a personalului contractual din sistemul sanitar

[ link extern ]