Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile la stabilirea impozitului anual ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile la stabilirea impozitului anual pe venit.

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca contributiile retinute si platite de catre un PFA catre bugetele de stat in numele salariatului CAS,CASS IMPOZIT PE VENIT SALARII ,sunt considerate cheltuieli deductibile la stabilirea impozitului anual pe venit ?.daca titularul PFA depaseste plafonul de 12 salarii minime plateste CAS,CASS chiar daca a platit dupa un salariat?

george-neagu, moderator
Nu sunt considerate cheltuieli deductibile la stabilirea impozitului anual pe venit pentru pfa ceea ce vi s-a retinut din acel salariu la locul de munca unde aveti contract de munca.
Si nici nu se i-au in calcul contributiile sociale de la acel contract de munca pentru a vedea daca depasiti plafonul si sa trebuiasca sa platiti contributii la pfa.
george-neagu, moderator

george-neagu a scris:

Nu sunt considerate cheltuieli deductibile la stabilirea impozitului anual pe venit pentru pfa ceea ce vi s-a retinut din acel salariu la locul de munca unde aveti contract de munca.
Si nici nu se i-au in calcul contributiile sociale de la acel contract de munca pentru a vedea daca depasiti plafonul si sa trebuiasca sa platiti contributii la pfa.

Cred că este vorba de contribuțiile sociale și impozitul plătite pentru salariatul PFA.

Da, acestea sunt cheltuieli deductibile.