avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile la stabilirea impozitului anual ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile la stabilirea impozitului anual pe venit.

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca contributiile retinute si platite de catre un PFA catre bugetele de stat in numele salariatului CAS,CASS IMPOZIT PE VENIT SALARII ,sunt considerate cheltuieli deductibile la stabilirea impozitului anual pe venit ?.daca titularul PFA depaseste plafonul de 12 salarii minime plateste CAS,CASS chiar daca a platit dupa un salariat?



Ultima modificare: Vineri, 4 Februarie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 17:39, 6 Februarie 2022
Nu sunt considerate cheltuieli deductibile la stabilirea impozitului anual pe venit pentru pfa ceea ce vi s-a retinut din acel salariu la locul de munca unde aveti contract de munca.
Si nici nu se i-au in calcul contributiile sociale de la acel contract de munca pentru a vedea daca depasiti plafonul si sa trebuiasca sa platiti contributii la pfa.
Ultima modificare: Vineri, 4 Februarie 2022
george-neagu, moderator

george-neagu a scris:

Nu sunt considerate cheltuieli deductibile la stabilirea impozitului anual pe venit pentru pfa ceea ce vi s-a retinut din acel salariu la locul de munca unde aveti contract de munca.
Si nici nu se i-au in calcul contributiile sociale de la acel contract de munca pentru a vedea daca depasiti plafonul si sa trebuiasca sa platiti contributii la pfa.


Cred că este vorba de contribuțiile sociale și impozitul plătite pentru salariatul PFA.

Da, acestea sunt cheltuieli deductibile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa si salariat - taxe si contributii Oana.Musceleanu Oana.Musceleanu Buna ziua, Pentru un angajat care are si un PFA in alt domeniu, avand in vedere ca plateste impozit, CAS si CASS ca angajat, mai este necesar sa plateasca ... (vezi toată discuția)
Angajat cu cim cu venituri si dintr-o activitate independenta Constantin2021 Constantin2021 Buna ziua, Un angajat cu CIM care are venituri si dintr-o activitate independenta (agent de asigurari) are obligatia sa plateasca, pe langa impozitul pe ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa, cateva intrebari An0nim An0nim Buna ziua. Sunt angajat la o firma cu 8h/zi si vreau sa-mi deschid o mica afacere ma gandeam la un pfa pentru ca e mai simplu si eu nu am mai avut ... (vezi toată discuția)