Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ORDONANTA DE URGENTA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ORDONANTA DE URGENTA

Lucrez cu norma intreaga la CFR Marfa de 25 de ani avand aici cartea de munca, dar mai am inca un alt loc de munca, acum se fac disponibilizari dupa urmatoarea OUG unde este stipulat:
"ORDONANŢÃ
privind măsuri pentru diminuarea consecinţelor restructurării şi
reorganizării unor societăţi naţionale, companii naţionale şi societăţi
comerciale cu capital majoritar de stat din domeniul feroviar
Art. 7. - Persoanele concediate în condiţiile prezentei ordonanţe beneficiază
de următoarele drepturi:
a) la data încetării contractului individual de muncă, ca urmare a concedierii
colective, de o sumă egală cu de două ori salariul mediu net pe economie din luna
ianuarie a anului în care s-a efectuat concedierea, comunicat de Institutul Naţional
de Statistică;
b) indemnizaţie de şomaj, stabilită potrivit reglementărilor legale în vigoare;
c) venit lunar de completare

Art. 9. - Nu beneficiază de venit lunar de completare persoanele care nu
îndeplinesc condiţiile prevăzute de lege pentru stabilirea indemnizaţiei de şomaj.

Art. 11. - (1) Persoanele care se reîncadrează în muncă beneficiază de venit
lunar de completare în următoarele situaţii:
a) dacă în perioada acordării venitului de completare prevăzută la art. 8 alin. (2)
se încadrează în muncă, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, la alte
societăţi decât cele de la care au fost disponibilizate, beneficiază pe perioada
lucrată, până la expirarea perioadei prevăzute la art. 8 alin. (2), de venit lunar de
completare egal cu jumătate din salariul individual mediu net pe ultimele 3 luni
înainte de concediere, stabilit pe baza clauzelor din contractul individual de muncă,
dar nu mai mult de jumătate din salariul mediu net pe economie din luna ianuarie a
anului în care s-a efectuat concedierea, comunicat de Institutul Naţional de
Statistică;
b) dacă în perioada acordării venitului de completare prevăzută la art. 8 alin. (2)
se încadrează în muncă, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, la
societăţile de la care au fost disponibilizate, beneficiază pe perioada lucrată, până
la expirarea perioadei prevăzute la art. 8 alin. (2), de venit lunar de completare în
cuantumul stabilit la lit. a), dacă la data încadrării societăţile respective nu mai au
capital majoritar de stat.
(2) Dacă încadrarea în muncă este pe perioadă determinată, venitul lunar de
completare se acordă în condiţiile alin. (1) pe perioada lucrată şi se reia în plată,
după caz, în condiţiile prevăzute la art. 8 alin. (1) sau la art. 8 alin. (3), până la
expirarea perioadei prevăzute la art. 8 alin. (2).
(3) Dacă în perioada acordării venitului de completare, prevăzută la art. 8 alin.
(2), persoanele beneficiare solicită înscrierea la una dintre categoriile de pensii
prevăzute de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de
asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, plata venitului lunar de
completare încetează."

Eu beneficiez de prevederile ordonantei, ce trebuie sa fac pentru a beneficia de venitul de completare? Nu mi se pare deloc normal ca eu daca mai am un loc de munca sa nu beneficiez de aceste plati dupa 25 de ani de munca in CFR. Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Adica trebuie sa renunt la cel de-al doilea loc de munca pentru platile compensatorii?
Sa inteleg ca nu exista nici o posibilitate, nimeni nu a mai trecut prin astfel de situatie ?