Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unchiul meu împreună cu soția sa au făcut o casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unchiul meu împreună cu soția sa au făcut o casa aceasta ...

Unchiul meu împreună cu soția sa au făcut o casa aceasta din urma a moștenit de la mama dansei un teren arabil și 1 vie pentru care sa judecat cu sora ei dandu-i ce i se cuvinea ,aceasta a decedat,cum poate sotul sa moștenească tot ce avea soția sa adică 1/2 din casa terenul si via?poate sa o scoată din mostenire pe sora acesteia,mai ales ca ele nu au vb ani buni ni la moarte nu a venit?
din casatoria unchiului cu sotia au rezultat copii?
Nu nu au copii

juridic dana a scris:

din casatoria unchiului cu sotia au rezultat copii?

E irelevant ca nu a venit la înmormântare sau ca nu au vorbit. Daca nu renunta la mostenire, impartiti pe jumatate averea sotiei.
Ii puteti da sulta pt partea ei si ramaneti cu bunurile.