avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vă rog ,am și eu o speță.......persoană ,fostă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vă rog ,am și eu o speță.......persoană ,fostă angajată ...

vă rog ,am și eu o speță.......persoană ,fostă angajată pe legea 1/2005 a cooperației, a iesit la pensie anticipată, pot s-o încadrez din nou cu convenție individuală sau c.i.m. tot în cadrul societății cooperatiste?
Multumesc anticipat,cu stimă!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:09, 11 Februarie 2022
Pensia anticipata nu poate fi cumulata cu veniturile din salarii.
Se poate vă rog să îmi precizați și baza legală.
Vă mulțumesc anticipat. Cu deosebită stimă
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art.118 din Legea nr.263/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incheiere contract individual de munca pensionar 2024 Brindusa_C Brindusa_C Vă rog să-mi comunicați un punct de vedere față de următoarea situație, aplicabila intr-o societate cu capital privat: Conform noilor modificări ... (vezi toată discuția)
Angajare dupa pensionare anticipata zxz19 zxz19 buna ziua este corect daca la data primirii deciziei de pensionare anticipata a unui angajat ( angajat care contesta decizia de pensionare) - angajatorul ... (vezi toată discuția)
Este vorba de o spetă sub incidenta codului muncii si a legii ... DimitriP DimitriP Este vorba de o spetă sub incidenta codului muncii si a Legii 1/2005 privind organizarea si functionarea cooperatiei..........intrebarea este daca unui ... (vezi toată discuția)