Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua ! Pentru o condamnare penala de 1 an si 2 ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua ! Pentru o condamnare penala de 1 an si 2 luni cu suspendare ...

Buna ziua ! Pentru o condamnare penala de 1 an si 2 luni cu suspendare sub supraveghere ,cu 2 ani conduita supravegheata se poate face cerere de reabilitare pe cale judecatoreasca la implinirea termenului de 2 ani de la ramanerea definitiva a hotararii ,chiar daca reabilitarea intervine de drept la 3 ani de la ramanerea definitiva a hotararii ? Multumesc frumos pentru raspuns !
Buna ziua!
Pentru pedeapsa inchisorii a carei executare a fost suspendata sub supraveghere, termenul de reabilitare este de 3 ani de la data la care se implineste termenul de supraveghere.
Va multumesc frumos pentru clarificare ! Se pare ca nu exista alternativa decat sa lasi timpul sa treaca ,cam groaznic si inuman in acelasi timp ,asta e ,mari legiuitori avem ,de !