Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare transnationala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare transnationala

Buna ziua,
Rog un sfat,

Care ar fi durata maxima pentru o detasare transnationala dintr-un stat UE pe teritoriul Romaniei ? - salariat din Germania care va fi detasat (cu formular A1) la o firma din Romania.
Gepetto25, utilizator
Durata maxima a detasarii pe teritoriul unui stat UE este de 24 de luni
Merci mult!!

Citeam in Legea 16 si poate nu inteleg exact la ce se refera prevederile de mai jos, dar nu gasesc unde e prevazut 24 luni.
Articolul 6^1
(1) În cazul în care durata efectivă a detașării depășește 12 luni, întreprinderile prevăzute la art. 3 lit. a) garantează salariaților detașați pe teritoriul României, cu respectarea principiului egalității de tratament, suplimentar față de condițiile de muncă și de încadrare în muncă prevăzute la art. 6, toate condițiile de muncă și de încadrare în muncă aplicabile acestora potrivit legislației naționale și contractelor colective de muncă aplicabile.
(2) În cazul în care durata efectivă a detașării depășește 12 luni, întreprinderile prevăzute la art. 3 lit. a) nu pot să intervină asupra:
a) condițiilor de încheiere și de încetare a contractului individual de muncă, inclusiv a clauzelor de neconcurență;
b) contribuțiilor prevăzute de Legea nr. 1/2020.
(3) Perioada prevăzută la alin. (1) poate fi prelungită până la 18 luni, cu condiția transmiterii de către întreprindere a unei notificări motivate la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială prestează activitatea salariații detașați, cel târziu în ziua anterioară împlinirii termenului prevăzut la alin. (1).

Cornel Vasile a scris:

Durata maxima a detasarii pe teritoriul unui stat UE este de 24 de luni

Scuze ... se referea la un salariat detașat de pe teritoriul României .

Legea nu prevede o durată maximă a detașării unui salariat pe teritoriul tarii.
Cornel Vasile, Consilier juridic