Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Programul meu de lucru este intre orele ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Programul meu de lucru este intre orele 9:00 si 17:00 ...

Buna ziua,
Programul meu de lucru este intre orele 9:00 si 17:00 de luni pana vineri. In doua zile trebuie sa plec in delegatie din Bucuresti la Timisoara. Conducerea nu a specificat nimic de ora de plecare, asa ca voi pleca la ora 9:00, ora la care oricum incepeam munca. Dar vineri, conducerea mi-a zis ca dupa ora 17:00 dupa ce termin programul de lucru sa plec pe drum spre Bucuresti, adica sa fac un drum de 7 ore. Corect nu ar fi ca in ziua de vineri sa lucrez de la 9:00 pana la 10:00 iar pe urma sa plec inapoi spre Bucuresti ca sa beneficiez de timpul meu liber la ora 17:00, cand termin oricum munca?
Nu este corecta interpretarea dvs ... timpul de munca este acelasi 8 ore/zi ... dupa terminarea lui se poate pleca.
Pai cu aceasta logica, miercuri la 2 dimineata ar trebui sa plec spre Timisoara, ca la ora 9:00 sa imi pot incepe ziua obisnuita de lucru pana la 17:00, nu?
bogdan912, utilizator
Durata deplasarii nu intra in durata timpului de munca ... dvs pentru ziua in cauza, primiti diurna plus salariu.
Puteti sa imi spuneti daca diurna este pe zi, indiferent daca e sau nu weekend. Daca plec miercuri si ma intorc luni, ar trebui 6 zile de diurna sa primesc?
Dirna este pe zi.

Depinde de orele deplecare si de sosire, calculul diurnei.