Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Buna ziua. M-am lovit de o speta, daca ma puteti ajuta ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Buna ziua. M-am lovit de o speta, daca ma puteti ajuta in acest ...

Buna ziua.
M-am lovit de o speta, daca ma puteti ajuta in acest sens.

Firma "X" detine marca inregistrata la OSIM Logo + denumire .
Asociatul firmei X vrea sa deschida o alta firma "Y" impreuna cu un alt asociat 50% - 50%,, firma Y se va folosi de marca deja inregistrata la OSIM pe firma X ( logo si denumire).
Stiti cumva daca firma Y va fi supusa unor taxe sau impozite speciale catre STAT, ANAF sau alte institutii, tinand cont ca se va folosi de marca inregistrata pe firma X?
Va multumesc anticipat.
firma Y va plăti către firma X o contravaloare a utilizării logo-ului potrivit unui contract de licență.