avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Buna ziua. M-am lovit de o speta, daca ma puteti ajuta ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Buna ziua. M-am lovit de o speta, daca ma puteti ajuta in acest ...

Buna ziua.
M-am lovit de o speta, daca ma puteti ajuta in acest sens.

Firma "X" detine marca inregistrata la OSIM Logo + denumire .
Asociatul firmei X vrea sa deschida o alta firma "Y" impreuna cu un alt asociat 50% - 50%,, firma Y se va folosi de marca deja inregistrata la OSIM pe firma X ( logo si denumire).
Stiti cumva daca firma Y va fi supusa unor taxe sau impozite speciale catre STAT, ANAF sau alte institutii, tinand cont ca se va folosi de marca inregistrata pe firma X?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 18:10, 24 Februarie 2022
firma Y va plăti către firma X o contravaloare a utilizării logo-ului potrivit unui contract de licență.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nume si sigla/brand firma Bogdan_12 Bogdan_12 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema: am un contract de outsourcing pentru servicii IT cu o companie din Uniunea Europeana ... (vezi toată discuția)
Marca inregistrata vs. drepturi de autor alphasquadron alphasquadron Buna ziua! O persoana juridica \"X\", a infiintat o sectie, \"Y\", pe care a inscris-o si la tribunal. A fost depus statutul si PV al adunarii generale, care ... (vezi toată discuția)