Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se poate reconstitui grupa a II a de munca ? Am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se poate reconstitui grupa a II a de munca ? Am lucrat ca ...

Cum imi pot reconstituii grupa a II a de munca ?
Am lucrat ca inginer mecanic, (in perioada 1991-1997) in fosta IRNUP- Constanta (intreprinderea de reparatii nave si utilaj portuar -Port Constanta ) , aceasta numindu-se dupa anul 1991 SC ARMAR SA . In carnetul de munca nu mi-a fost trecuta grupa a-II-a de munca . Societatea ARMAR s-a desfintat la fel si firma lichidatoare preluand arhiva o societate care sa ne elibereze adeverinte de vechime . Solicitand societatii de arhivare, in anul 2020, sa-mi elibereze adeverinta de vechime si de salarii brute , aceasta imi mentioneaza in subsolul adeverintelor ca nu detine decat state de plata si ca nu poate face dovada grupei a-II -a si nici plata cotei de CAS din veniturile brute . Eu detin doar o copie dupa o adresa, catre societatea unde am lucrat( ARMAR SA) si FEDERATIA NATIONALA A SINDICATELOR PORUARE , emisa de PROTECTIA MUNCII- SECRETAR DE STAT : in aceasta se fac mentiuni cu incadrarile in grupele I si II de munca a activitatilor din SC ARMAR SA, conform Ordinului nr.50/1990. SC ARMAR SA a emis decizia cu incadrarile pe sectii in grupele de munca insa nici aceasta CORESPONDENTA nu se gaseste in arhiva , ci doar este indicata in unele dintre carnetele de munca la mentioanarea grupei.
Citind pe internet cum as putea sa-mi reconstitui grupa de munca ,am gasit modele de actiuni in judecata - JURISPRUDENTA- ACTIUNE IN CONSTATARE GRUPA A -II A DE MUNCA .
Va rog sa ma indrumati daca este bine sa urmez aceasta cale , angajandu-mi un avocat care sa-mi deschida actiunea in instanta, pe baza deciziilor 2, 13, 9 din 2016 emise de INALTA CURTE DE CASATIE SI JUSTITIE ?
A doua intrebare : Mai pot deschide ACTIUNEA IN CONSTATARE si dupa trecerea termenului de 45 de zile de la primirea deciziei de pensie pt. limita de varsta ( doarece este necesar sa-mi gasesc un avocat specializat, cu cazuri castigate in litigii de munca ) ?
Prin instanta puteti obtine grupa de munca. Nu va poate nimeni garanta succesul. Expertul nominalizat de instanta sa efectueze expertiza tehnica judiciara in specializarea protectia muncii va solicita nominal, documente (inclusiv statele de plata), la firma de arhivare.
Decizia de pensionare trebuie contestata in termenul de 4 zile.
Multumesc pentru raspunsul Dvs , contestatia trebuie depusa in 4 zile ( e vorba de o eroare de redactare ) sau 45 zile ?
45 de zile de la semnatura de primire a deciziei.