Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna Vreau sa cer marire pensie intretinere.nu mi prea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna Vreau sa cer marire pensie intretinere.nu mi prea permit ...

Buna

Vreau sa cer marire pensie intretinere.nu mi prea permit un avocat.am gasit aici model cerere.insa nu am inteles prea bine:o scriu eu de mana de computer de masina de scris...si apoi ce fac cu ea?o depun unde mai exact?
Ancheta sociala va avea loc din nou si la noi si la tata?
Interogarea parintilor e obligatorie?adica eu si el ne vom intalni fata in fata fiecare spunandu si punctul lui de vedere?sa fiu pregatita nu de alta...nu doresc sa mai fiu luata prin surprindere ca si atunci cand am cerut custodia exclusiva si avocatul a stat langa mine ridicand din umeri si zicand:raspunde ce ti convine...nici macar nu mi a spus ca ne vom confrunta...asa ca el venit cu poezia invatata a recitat tot ce si a propus si eu am ramas ca proasta cu gura cascata de ce minciuni debita taticul si de cum avocatul meu parea ca e al lui nu platit de mine ...
Am nevoie si de martori?
toate astea s au intamplat data trecuta deoarece am cerut si custodia exclusiva?pe langa marirea pensiei de intretinere.
Mărirea de pensie se cere dacă ști ca s au schimbat veniturile tatălui.
cererea o scrieti pe calculator, o semnati apoi si se depune la judecatoria pe raza careia are domiciliul copilul in 2 exemplare. argumentati ce schimbari sunt fata de hotararea precedenta, cereti sa aduca adeverinta de venit.
puteti cere sa se judece in lipsa, art 583 ncpc
cererea e insotita de copie dupa certificatul copilului de nastere, copie dupa buletin daca are, copie dupa buletinul dvs, copie dupa hotararea judecatoreasca ce o aveti. pe toate copiile scrieti cf cu originalul si semnati.
se plateste taxa de timbru de 20 de lei acolo unde platiti si impozitele, incercati prin ghiseul.ro sa platiti on line.
gi-jane2, moderator
Multumesc jane.iti doresc o zi minunata.