Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am cumparat de curand un apartament iar in contract mi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am cumparat de curand un apartament iar in contract mi s-a specificat ...

Am cumparat de curand un apartament iar in contract mi s-a specificat ca mi se cedeaza dreptul la o boxa in subsol. Si este ocupata abuziv de alt proprietara care nu locuesti in acelasi imobil. Este trecuta in contarct si in CF si este in suprafata de 6 mp . Cum se procedeaza
alexandru.22, utilizator
Notificati persoana care ocupa in mod abuziv boxa, sa o elibereze.
In situatia in care nu se conformeaza, trebuie sa va adresati instantei de judecata si sa solicitati evacuarea acesteia. Cererea de chemare in judecata poate fi intemeita pe procedura speciala privind evacuarea prevazuta de Codul civil, aceasta procedura avand avantajul ca se judeca cu celeritate.
Notificai oficial utilizatorul boxei sa elibereeze spatiul -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Si daca se merge direct si se sparge lacatul, care ar fi problema?
Sa se adreseze cel care ocupa boxa abuziv instantei de judecata ca nu o mai poate folosi.
Rsica sa fie acuzat de furt, de deteriorarea unor bunuri personale - actualul utilizator poate sa invoce o intelegere cu fostul proprietar, in baza careia folosea boxa, si sa afirme ca nu stia ca imoblul a fost vandut

Calea legala e somatie -> proces.
Alte variante implica riscuri - in caz extrem, chiar dosar penal.