avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 441 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am cumparat de curand un apartament iar in contract mi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am cumparat de curand un apartament iar in contract mi s-a specificat ...

Am cumparat de curand un apartament iar in contract mi s-a specificat ca mi se cedeaza dreptul la o boxa in subsol. Si este ocupata abuziv de alt proprietara care nu locuesti in acelasi imobil. Este trecuta in contarct si in CF si este in suprafata de 6 mp . Cum se procedeaza
Ultima modificare: Miercuri, 2 Martie 2022
alexandru.22, utilizator
Cel mai recent răspuns: pop_m , utilizator 10:17, 8 Martie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Notificati persoana care ocupa in mod abuziv boxa, sa o elibereze.
In situatia in care nu se conformeaza, trebuie sa va adresati instantei de judecata si sa solicitati evacuarea acesteia. Cererea de chemare in judecata poate fi intemeita pe procedura speciala privind evacuarea prevazuta de Codul civil, aceasta procedura avand avantajul ca se judeca cu celeritate.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Notificai oficial utilizatorul boxei sa elibereeze spatiul -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Si daca se merge direct si se sparge lacatul, care ar fi problema?
Sa se adreseze cel care ocupa boxa abuziv instantei de judecata ca nu o mai poate folosi.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Rsica sa fie acuzat de furt, de deteriorarea unor bunuri personale - actualul utilizator poate sa invoce o intelegere cu fostul proprietar, in baza careia folosea boxa, si sa afirme ca nu stia ca imoblul a fost vandut

Calea legala e somatie -> proces.
Alte variante implica riscuri - in caz extrem, chiar dosar penal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Boxa la subsolul blocului. acum 10 ani am cumparat un apartament la parterul unui bloc si ... Ligiaa Ligiaa Acum 10 ani am cumparat un apartament la parterul unui bloc si includea in contract si dependinte. Acestea se refera la o boxa la subsolul blocului..Ni s-au ... (vezi toată discuția)
Recuperare proprietatii asupra unei boxei din bloc Liadore Liadore Impreuna cu apartamentul s-a dobindit(1994) si proprietatea asupra unei boxe la subsolul blocului.- dovada actele de proprietate din care reise dobindirea ... (vezi toată discuția)
Cum imi recuperez boxa jeni1234 jeni1234 Am cumparat de curand un apartament iar in contract mi s-a specificat ca mi se cedeaza dreptul la o boxa in subsol. O boxa ce le apartinea de 10 ani de zile ... (vezi toată discuția)