Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Se poate încheia un contract de vanzare cumpărare a ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Se poate încheia un contract de vanzare cumpărare a unui apartament ...

Se poate încheia un contract de vanzare cumpărare a unui apartament doar la mediator? Este legal? Sau trebuie sa merg direct la notar?
Vanzarea/cumpararea unui imobil (apartament, casa, teren) se face doar prin incheierea unui contract de vanzare cumparare in forma autentica, la notar.
Eu, tocmai asta nu înțeleg. Agenția a programat o întâlnire la un birou mediator P.G fără să mă consulte pe mine ca și cumpărător. Doamna P.G de la acest birou spune că este notar dar eu nu o regăsesc pe listele notarilor din localitate. Am dreptul să merg cu vânzătorul la ce notar doresc eu?
da, mergeti la ce notar doriti.
Mergeti la ce motar doriti,este foarte bine ca ati verificat.Nu are nici o valoare actul incheiat de mediatorul respectiv...