avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 140 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua In urma unui eveniment rutier petrecut in ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua In urma unui eveniment rutier petrecut in urma cu 6 ...

Buna ziua
In urma unui eveniment rutier petrecut in urma cu 6 luni am apelat la polita CASCO.
Societatea de asigurari evita un raspuns clar, am sunat de cateva ori si mi-au tot spus ca n-au rezolvat dosarul.
Service-ul recomandat de asigurator (partener al asiguratorului) refuza reparatia pe motiv ca nu se incadreaza in suma propusa de asigurator.
Concret valoare polita CASCO = 13.000 euro iar valoare reparatie propusa de service in jur de 50.000 lei (10.000 euro).
Valoare propusa de asigurator sa o repar in regie proprie = 38.000 lei (7600 euro).
Motivul invocat (intr-un mail primit in urma cu cateva zile) este ca valoarea de piata a masinii (astazi) este mai mica decat valoarea devizului.
Al doilea motiv invocat este ca ca masina a fost supraevaluata in urma cu 3 ani cand am facut polita CASCO.
Evaluarea a fost facuta de asigurator, am primit si o reducere pentru plata integrala a politei CASCO atunci.
Am reinnoit polita CASCO in urma cu 2 ani si culmea s-au pastrat aceleasi valori desi ma asteptam sa scada si valoarea politei si valoarea contractului.
Am intrebat cateva service-uri daca masina poate fi reparata in siguranta dar dupa cum arata in urma evenimentului toti m-au trimis catre dauna totala.
Ce pot face sa conving societatea de asigurari sa-mi achite polita?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ligrivatin , utilizator 15:26, 18 Martie 2022
Incepeti cu o plangere la ASF la care atasati toata discutia cu asiguratorul.
II puteti anunta in prima faza ca o sa va adresati ASF, poate se vor misca mai repede dupa.
Multumesc de raspuns. Am sa-i anunt ca voi sesiza ASF-ul. Am tot asteptat sa se puna de acord cu service-ul. Au cerut niste reconstatari pe elemente ce trebuiau taiate/dezmembrate si cei de la service au spus ca nu fac munca voluntara. Din experienta lor odata demontate (taiate) nu mai pot fi reasamblate fara sa tensioneze sasiul.
Si daca se modifica valoarea devizului (in sus) si se trateaza ca dauna totala pe ei cine-i plateste pentru dezmembrari.
Of... Cand trebuie sa platesti e OK. Daca trebuie sa plateasca ei nu mai e OK.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tergiversare despagubire dauna casco mitrutpaul mitrutpaul Am avut o dauna si am incercat sa-mi repar masina pe polita casco. Cu toate ca masina este asigurata la suma de 3100 euro iar devizul emis de service(cu care ... (vezi toată discuția)
Problema despagubire casco ContSters162108 ContSters162108 buna ziua, problema mea este ca am avut un accident cu masina in grecia, am dus masina la un service care nu reparat masina corespunzator, adica masina are ... (vezi toată discuția)
Uniqa nu imi achita reparatia gina89 gina89 buna seara, am CASCO la UNIQA. am deschis dosar de daune si mi-am dus masina in service, la Midocar. Cei de la Midocar au facut reconstatare Midocar acceptul ... (vezi toată discuția)