Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare condiționata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare condiționata

Buna ziua, prietenul meu este închis pentru conducere fără permis, cu ce avea el din urma, are de executat 3 ani și 2 luni. A făcut 10 luni pana in momentul de fata, îmi puteți spune va rog ce pot face sa iasă mai repede? Cât de repede se poate face cerere de eliberare condiționata ? Ce trebuie îndeplinit pentru a fi eliberat la comisia de eliberare ? Mulțumesc!
Alexandra9900, utilizator
Alexandra9900 a scris:
,, îmi puteți spune va rog ce pot face sa iasă mai repede?

Cine sa faca? Dvs sau persoana condamnata?

trandafir2 a scris:

Alexandra9900 a scris:
,, îmi puteți spune va rog ce pot face sa iasă mai repede?

Cine sa faca? Dvs sau persoana condamnata?

Buna seara , ce sa facă el ca sa poată iesi mai repede .
Buna seara, trebuie sa aiba un comportament corescpunzator, sa iasa la activitati, sa iasa la munci, sa se implice la tot ce inseamna activitate de reeducare, sa nu faca probleme in penitenciar, sa achite obligatiile civile daca are de achitat asa ceva, si apoi, fie la cererea lui, fie la propunerea comisiei de eliberare, va solicita liberarea conditionata, in conditiile art 100 cod penal. Si apoi, cu ajutorul lui dumnezeu, va fi liberat conditionat. Oricum, toata aceste aspecte le afla si de la colegii dansului. Succes!

trandafir2 a scris:

Buna seara, trebuie sa aiba un comportament corescpunzator, sa iasa la activitati, sa iasa la munci, sa se implice la tot ce inseamna activitate de reeducare, sa nu faca probleme in penitenciar, sa achite obligatiile civile daca are de achitat asa ceva, si apoi, fie la cererea lui, fie la propunerea comisiei de eliberare, va solicita liberarea conditionata, in conditiile art 100 cod penal. Si apoi, cu ajutorul lui dumnezeu, va fi liberat conditionat. Oricum, toata aceste aspecte le afla si de la colegii dansului. Succes!

Va mulțumesc !!