avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare condiționata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare condiționata

Buna ziua, prietenul meu este închis pentru conducere fără permis, cu ce avea el din urma, are de executat 3 ani și 2 luni. A făcut 10 luni pana in momentul de fata, îmi puteți spune va rog ce pot face sa iasă mai repede? Cât de repede se poate face cerere de eliberare condiționata ? Ce trebuie îndeplinit pentru a fi eliberat la comisia de eliberare ? Mulțumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Martie 2022
Alexandra9900, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alexandra9900 , utilizator 18:38, 20 Martie 2022
Alexandra9900 a scris:
,, îmi puteți spune va rog ce pot face sa iasă mai repede?

Cine sa faca? Dvs sau persoana condamnata?


trandafir2 a scris:

Alexandra9900 a scris:
,, îmi puteți spune va rog ce pot face sa iasă mai repede?

Cine sa faca? Dvs sau persoana condamnata?



Buna seara , ce sa facă el ca sa poată iesi mai repede .
Buna seara, trebuie sa aiba un comportament corescpunzator, sa iasa la activitati, sa iasa la munci, sa se implice la tot ce inseamna activitate de reeducare, sa nu faca probleme in penitenciar, sa achite obligatiile civile daca are de achitat asa ceva, si apoi, fie la cererea lui, fie la propunerea comisiei de eliberare, va solicita liberarea conditionata, in conditiile art 100 cod penal. Si apoi, cu ajutorul lui dumnezeu, va fi liberat conditionat. Oricum, toata aceste aspecte le afla si de la colegii dansului. Succes!


trandafir2 a scris:

Buna seara, trebuie sa aiba un comportament corescpunzator, sa iasa la activitati, sa iasa la munci, sa se implice la tot ce inseamna activitate de reeducare, sa nu faca probleme in penitenciar, sa achite obligatiile civile daca are de achitat asa ceva, si apoi, fie la cererea lui, fie la propunerea comisiei de eliberare, va solicita liberarea conditionata, in conditiile art 100 cod penal. Si apoi, cu ajutorul lui dumnezeu, va fi liberat conditionat. Oricum, toata aceste aspecte le afla si de la colegii dansului. Succes!



Va mulțumesc !!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de liberare conditionata respinsa de instanta melinaR melinaR buna nu am mai intrat de mult dar acum am o intrebare pentru un judecator cred ca sant persoane cu aceasta functie care intra pe acest forum problema mea e ca ... (vezi toată discuția)
Despre liberare conditionata sau revocarea ei gabitzu1ro gabitzu1ro Buna.Am o intrebare daca este posibil.Exista vreo Lege care sa admita cerere de liberare conditionata sau revocarea pedepsei care o executa in regim de ... (vezi toată discuția)
Eliberarea conditionata amaya_maya2004 amaya_maya2004 buna ziua!am si eu o intrebare pt dvs ,sotul meu are 2 procese la care are 7luni la unul si la celalalt are 1an pt furt iar luna aceasta se termina recursul ... (vezi toată discuția)