Forum Discuţii juridice Executare silită Ipoteca personala in caz de faliment
Discuție deschisă în Executare silită

Ipoteca personala in caz de faliment

Buna ziua! Am următoare situație: credit ipotecar pe firma pe un imobil proprietate personala. Suntem trei giranti. Dacă firma intra in faliment ce se întâmplă cu imobilul? Plată ratei creditului nu este o problema de platit in continuare. Posibilitatea falimentului este ridicată de alți creditori. Se poate muta creditul oare pe alta societate sau persoana fizica? De asemenea, pe firma cu pricina este și un leasing auto. Multumesc!
mihaidp, utilizator
Schimbarea titularului contractului de credit poate avea loc doar cu acordul bancii conform clauzelor contractuale. In cazul in care cumparatoarea intra in faliment, banca va avea posibilitatea sa execute silit girantii in limitele garantiilor oferite de acestia.