Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara Vreau să vând un teren însă nu am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara Vreau să vând un teren însă nu am intabularea ...

Buna seara
Vreau să vând un teren însă nu am intabularea făcută și astăzi mi sa spus că trebuie făcută intabularea și pe casa deoarece celălalt teren este lipit de terenul în care am locuință.
Este obligativitatea mea sa fac intabularea pe terenul care îl vând sau cumpărătorul?
Mie nu îmi era necesar intabularea pe terenul în care am casa de locuit
Mulțumesc
Da, este obligația legala a vânzătorului sa pună la dispoziție și sa pregătească documentele necesare vânzării.
Apoi, nici nu ar putea sa o facă cel care cumpără,ca proprietarul sunteți dvs.
Dvs nu va este utila intabulare casei, dar dacă terenul pe care vreți sa îl vindeți este o parte dintr-un teren mai mare, vorbim despre un corp de proprietate unic și atunci trebuie făcute documentația cadastrala și intabulare pentru tot.