avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara Vreau să vând un teren însă nu am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara Vreau să vând un teren însă nu am intabularea ...

Buna seara
Vreau să vând un teren însă nu am intabularea făcută și astăzi mi sa spus că trebuie făcută intabularea și pe casa deoarece celălalt teren este lipit de terenul în care am locuință.
Este obligativitatea mea sa fac intabularea pe terenul care îl vând sau cumpărătorul?
Mie nu îmi era necesar intabularea pe terenul în care am casa de locuit
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:39, 23 Martie 2022
Da, este obligația legala a vânzătorului sa pună la dispoziție și sa pregătească documentele necesare vânzării.
Apoi, nici nu ar putea sa o facă cel care cumpără,ca proprietarul sunteți dvs.
Dvs nu va este utila intabulare casei, dar dacă terenul pe care vreți sa îl vindeți este o parte dintr-un teren mai mare, vorbim despre un corp de proprietate unic și atunci trebuie făcute documentația cadastrala și intabulare pentru tot.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire casa danu_tza2003 danu_tza2003 Buna Ziua :\"> Sa imi iau curaj ca nou utilizator si sa pun si eu o intrebare.De curand am gasit o casa pe care vreau sa o achizitionez impreuna ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumparare valerica1955 valerica1955 Am 3 corpuri de case ,separate, toate racordate la retelele de apa, lumina si gaz. Vreau sa vand unul din corpuri.Pentru toate acestea trebuiesc facute ... (vezi toată discuția)
Buna ziua as vrea sa cumpar o parte dintr-o casa cu terenul aferent,casa ... Nora_ella Nora_ella Buna ziua As vrea sa cumpar o parte dintr-o casa cu terenul aferent,casa are 2 coproprietari fiecare cu cota 1/2,sunt 2 corpuri de casa cu terenul aferent ... (vezi toată discuția)