Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum se pedepseste tentativa de furt in cazul acesta?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum se pedepseste tentativa de furt in cazul acesta?

Doua persoane au fost surprinse de politie, cand incercat sa fure niste materiale de constructii de pe o proprietate.
- vazandu-i pe politisti au fugit de la fata locului
- a fost prinsa doar o persoana dupa cateva minute
- cealalta persoana a mers la politie si a dat declaratie
- nu au antecedente penale
Cum vor fi incadrati si care ar fi pedeapsa?
Ce ar trebui sa faca?
Va multumesc!
Parerea mea este ca trebuie sa isi angajeze avocat pentru momentul in care urmeaza a se da declaratia.
Nu am inteles ce inseamna ca incercau sa fure.
incadrare juridica art 209 alin 1 lit a - pedeapsa intre 3-15 ani
se aplica dispozitiile art. 20 -21 Cod penal cu privire la tentativa se reduce pedeapsa 1.5 - 7.5 ani
avand in vedere ca se afla la prima abatere dupa cum spuneti, fara cazier, nu exista o paguba, s-ar putea sa le dea cu suspendare
Cu suspendare s-ar putea da, dar nu am inteles daca chiar este vorba despre o infractiune probata...
Daca nu sunt si alte imprejurari care nu reies din relatarea user-ului(pe timp de noapte,prin efractie,escaladare sau cu ajutorul unei chei mincinoase) este vorba despre infractiunea de tentatviva de furt calificat prev.de art.20 rap.la art.208-209 lit. a c.pen.
Pentru cel care a mers la politie se vor retine circumstantele atenuante prev.de art.74 c.pen.
Urmeaza ca in functie de comportamentul din timpul cercetarilor al celor doi sa se retina si alte eventuale circumstante atenuante ca si faptul ca se afla la prima fapta si unele eventuale circumstante personale.
Pedeapsa poate fi data cu suspendarea executarii,conf.art.81 c.pen.
Ambii invinuiti trebuie sa isis angajeze avocati si sa aiba o conduita cooperanta in timpul urmaririi penale ca si in timpul cercetarii judecatoresti si sa solicite probatorii cu acte si cu martori in circusmatntiere personala.
Nu am fot destul de explicita : cand au vazut politistii (care faceau razie prin zona) au luat-o la fuga.