Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Conform 196/2018 20% din membrii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Conform 196/2018 20% din membrii proprietari ai asociatiei ...

Buna ziua. Conform 196/2018 20% din membrii proprietari ai asociatiei de proprietari pot convoca Aunare generala extraordinara. Din ce cred eu , caci legea nu este destul de clara , acestia depun la Comitet o cerere insotita de Ordinea de zi si tabelul cu semnaturi , iar Comitetul are obligatia sa anunte toti proprietarii de cererea acestora. Ce se intampla daca ceilalti 80% dintre proprietari Nu doresc aceasta Adunare si refuza sa semneze sau semneaza cu Nu tabelul ? Multumesc
nu ati inteles bine - cei 20% sunt o entitate distincta de comitet. Acestia au dreptul sa puna acel afis cu conditia sa semneze cei 20%, sa faca dovada ca au strans acel procent!
Multumesc de raspuns. Am inteles , pun Convocator la avizier , mai departe ce se intampla ? Ceilalti nu doresc aceasta sedinta , cum procedam ? Se tine sedinta sau nu ?
Pentru corecta si completa dv informare,studiati temeinic disp L nr 196/2018
Adunarea genetala a membrilor proprietari se poate convoca de catre presedinte,comitet executiv sau de minimum 20% dintre membrii proprietari
Initial se convoaca adunare generala
Daca nu se intruneste cvorumul 50%+1 atuunci se reconvoaca adunare extraordinara care se poate desfasura indiferent de numarul de particiapnti
Legea este foarte clara si prevede obligatia asociatiei de proprietari sa faca dovada convocarii tuturor proprietarilor inclusiv prin corespondenta postala
ynocentta, utilizator
Multumesc