Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Un proprietar/unii proprietari a/au depus, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Un proprietar/unii proprietari a/au depus, cu nr. ...

Buna seara!
Un proprietar/unii proprietari a/au depus, cu nr. de inregistrare, cerere/cereri de adeziune la o asociatie de proprietari, act aditional la acordul de asociere, dar presedintele nu a inregistrat aceasta/aceste cerere/cereri la grefa judecatoriei. Poate/pot acest/acesti proprietar/i sa-si exercite drepturile: să participe, cu drept de vot, la adunarea generală a asociației de proprietari, să își înscrie candidatura, să candideze, să aleagă și să fie aleși în structura organizatorică a asociației de proprietari, bineinteles cu conditia de a avea capacitate deplina de exercitiu? Mentionez ca statutul si acordul de asociere nu au fost modificate de la infiintarea asociatiei iar membrii asociatiei inregistrati la judecatorie sunt doar 17 din cei 68 proprietari existenti acum . Multumesc!
ficiu_elena, utilizator
proprietarii devin membri la depunerea cererii de adeziune......ca mai depate nu au fost inregistrate modificarile la judecatorie e altceva
Conform disp l nr 196/2018 proprietarii devin membrii proprietrai de la momentul depunerii cererii de aderare la asociatia de proprietari-fara alte formalitatin situatia mentionata d edv proprietari respectivi beneficiaza de toate drepturile legal prevazute,pot participa si vota in adunarea generala
Candare loc adunarea generala puteti solicita oficial presedintelui de asociatie sa desfasoare demersurile necesare pentru actualizare documentatie asociatie pe care sa le depuna la judecatoria teritorialai