avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! As vrea sa cumpar un imobil grevat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! As vrea sa cumpar un imobil grevat de datorii in cartea ...

Buna ziua! As vrea sa cumpar un imobil grevat de datorii in cartea funciara. As vrea sa stiu daca il preiau cu datorii ,cum se pot stinge acestea?Pot achita in rate? Sau ma pot executa direct pe imobil?
Sau pot lua si fara datorii? Multumesc
Cel mai recent răspuns: iuytre , utilizator 09:04, 9 Aprilie 2022
Ce fel de datorii?
Dna de la care cumpar are o somatie inscrisa in cartea funciara de la un credit neplatit

raluk0207 a scris:

Ce fel de datorii?

Puteți cumpăra, cu preluarea creditului.
Dar aveți nevoie de acordul scris al băncii.
faceti un antecontract la notar, platiti un avans, isi achita creditul si cumparati liber de sarcini.
sa se intereseze intai doamna cat are de plata, de cand... ca daca e cazul9 O fi intervenit perimarea/ prescriptia) poate cere in instanta radierea sarcinii si desfiintarea actelor de executare.
Pretul este bun ,dna vrea sa l iau cu totul . Intreabarea Ar fi daca il iau cu datorii ,pot plati in rate ? Sau risc executarea pe imobil daca banca Nu accepta in rate?

Ultima modificare: Miercuri, 6 Aprilie 2022
Manuela Rășină, administrator

Alte discuții în legătură

Act vanzare/cumparare lucianioan lucianioan Buna ziua, Urmeaza sa cumpar o casa la care vanzatorul mai are de achitat rate la banca. Cum va trebui sa procedez incat sa nu ma trezesc ca in urma ... (vezi toată discuția)
Cumpararea unui apartament ipotecat Evelyne31 Evelyne31 Buna ziua, As vrea sa intreb cum se poate proceda in cazul in care vreau sa cumpar un apartament care este ipotecat. Ce acte trebuie sa imi aduca ... (vezi toată discuția)
Cumparare apartament ipotecat tzvpac tzvpac Buna seara Stiu ca s-a mai pus aceasta intrebare pe site-ul dvs.dar revin si eu cu aceeasi intrebare mai specifica pt cazul meu. Vreau sa cumpar un ... (vezi toată discuția)