Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! As vrea sa cumpar un imobil grevat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! As vrea sa cumpar un imobil grevat de datorii in cartea ...

Buna ziua! As vrea sa cumpar un imobil grevat de datorii in cartea funciara. As vrea sa stiu daca il preiau cu datorii ,cum se pot stinge acestea?Pot achita in rate? Sau ma pot executa direct pe imobil?
Sau pot lua si fara datorii? Multumesc
Ce fel de datorii?
Dna de la care cumpar are o somatie inscrisa in cartea funciara de la un credit neplatit

raluk0207 a scris:

Ce fel de datorii?

Puteți cumpăra, cu preluarea creditului.
Dar aveți nevoie de acordul scris al băncii.
faceti un antecontract la notar, platiti un avans, isi achita creditul si cumparati liber de sarcini.
sa se intereseze intai doamna cat are de plata, de cand... ca daca e cazul9 O fi intervenit perimarea/ prescriptia) poate cere in instanta radierea sarcinii si desfiintarea actelor de executare.
Pretul este bun ,dna vrea sa l iau cu totul . Intreabarea Ar fi daca il iau cu datorii ,pot plati in rate ? Sau risc executarea pe imobil daca banca Nu accepta in rate?

Manuela Rășină, administrator