Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Este legal sa imprumuti sume mai mari de bani?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Este legal sa imprumuti sume mai mari de bani?

Vreau sa imprumut unei rude o suma mai mare de bani: ~20.000 euro.
Este legal? Cand voi primi banii inapoi, ma va intreba cineva de unde sunt banii respectivi, am nevoie sa dovedesc cumva ca banii sunt de fapt ai mei returnati dintr-un imprumut?
Mentionez ca nu sunt probleme de tipul "nereturnarii", ma intereseaza doar aspectele legale despre transfer/incasare la returnare.
Catalin9871, utilizator
Buna ziua!

Incheiati un contract de imprumut in care specificati aceasta suma. In momentul in care faceti viramentul bancar mentionati ca aceasta suma reprezinta un imprumut in baza contractului incheiat.
Se poate sa fie un contract simplu (adica fara notar)?
Va multumesc pentru raspuns.
Puteti face si un contract sub semnatura privata, insa acesta nu va reprezenta titlu executoriu.