Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Scurt, am mostenit (succesiune facuta) ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Scurt, am mostenit (succesiune facuta) niste pamant ...

Buna ziua,
Scurt, am mostenit (succesiune facuta) niste pamant la tara (mai multe parcele, pasune si teren arabil). Eu locuiesc in Canada; un cetatean din sat vrea sa cumpere ceva pasune (1200 mpatrati) dar vrea sa cumpere pe baza unei chitante de mana (se pare ca e practica curenta) Am vorbit cu el si spune ca aceste "intelegeri" sunt legale; Eu stiu ca orice vanzare (pamant, case) presupeune in 2022, intocmirea actelor de cadastru, care costa. Intrebarea mea este : daca as accepta vanzarea pe baza de chitanta de mana , practic eu raman ca proprietar , desi pamantul e ocupat si in posesis "de facto" a altei persoane. Cum as putea sa gestionez problema? Ar merge eventual un act de inchiriere pe perioade determinate, cu posibilitati de prelungire? Va multumesc.
Buna ziua,
Da, puteti face act de inchiriere/arenda.
Dar, vanzarile cu chitanta de mana, nu mai sunt in practica curenta. Erau mai demult.
Stiti f.bine ceea ce stiti: ca vanzarile de imobile presupun cadastru si actele de vanzare-cumparare se incheie in forma autentica, la notariat.
Va multumesc, asta era ideea ca nu mai merge cu chitante de mana. !!