Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta (anexa 7) - concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta (anexa 7) - concediu medical

Buna ziua,

referitor la Anexa 7, eliberata de catre angajator salariatului in vederea eliberarii concediului medical de catre medicul de familie.

Daca angajatul nu are stagiul de cotizare de minim 6 luni la angajatorul curent, nu a mai lucrat in ultimele 12 luni, anterioare lunii in care se acorda concediul medical / a fost student dar nu a finalizat studiile cu diploma de licenta,
e corect ca angajatorul sa elibereze aceasta adeverinta?

Desi i s-a comunicat ca nu poate fi eliberata adeverinta, fara dovada stagiului, medicul de familie i-a sugerat sa ii fie eliberata adeverinta cu mentiunea ca are doar 1 luna lucrata in companie.

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
Buna ziua, da, eliberam adeverinta cu mentiunea: "Mentionam ca domnul/doamna X si-a inceput activitatea in cadrul SC. XY SRL la data de 13.09.2021 si nu avem informatii despre istoricul concediilor medicale anterior acestei date de la fostul angajator". (daca avem informatii scriu ca "informatiile despre istoricul concediilor medicale anterior acestei date au fost preluate de la fostul angajator")