Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura de la mama in custodie comuna?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura de la mama in custodie comuna?

Buna seara!
Fratele meu isi creste singur copiii minori, se ocupa de tot ce inseamna educatie, scolarizare, intretinere. Mama copiilor a plecat lasand un bilet ca iubea un domn dintr un partid nou infiintat. El a bagat divort dupa un timp, au divortat la notar de comun acord, au custodie comuna dar mama nu ii viziteaza, nu se intereseaza de ei, nu le plateste pensie ca tot isi schimba joburile sau sta fara. Dupa 1 an de stat cu iubitul ei, i a furat lucruri de casa si a fugit la Cluj, ca s a indragostit de un tik toker, un vlogger. Dupa o saptamana a fugit de la el, a plecat in Spania la capsune. Acum fratele meu are nevoie de semnatura ei pt viza de flotant sa faciliteze inscrierea la scoala a fetitei, apoi sa semneze mama cererea de intrare la clasa pregatitoare. La insistentele noastre va veni luni sa rezolvam dar se duce inapoi in Spania ca in mai incepe sezonul cireselor. VA ROG DISPERATA SA MA AJUTATI CU UN SFAT. CE ACT NOTARIAL SAU CE SA SEMNEZE AICI MAMA COPIILOR CA SA IL IMPUTERNICEASCA PE TATA SA IA DECIZII FARA SA MAI FIE NECESARA SEMNATURA EI?? PT CA NU VA MAI VENI DACA VA MAI FI NEVOIE VREODATA. SAU POATE RENUNTA LA DREPTURILE MATERNALE? SAU MACAR SA II FACA LUI O IMPUTERNICIRE SA DECIDA FARA EA? VA ROG DIN SUFLET SA NE AJUTATI! Mii de multumiri!
kamytza01, utilizator
Nu exista o astfel de împuternicire.
Autoritatea părintească nu poate fi transferata si in niciun caz printr-o procura.
Obținerea custodiei exclusive se face numai prin hotărâre judecătorească.
Gândiți-vă ce situații se pot ivi în viitorul relativ apropiat (înscrierea la școală, ridicarea alocației de stat, obținerea pașaportului minorului etc.) si faceți procuri la concret pentru fiecare situație specifica.