Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA neimpozabil in RO sau scutit cu drpet de deducere
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

neimpozabil in RO sau scutit cu drpet de deducere

Intrebarea mea este:
- in cazul in care se emite o factura pt. transport international de marfuri (pers. impozabila in RO) in valuta fara TVA pentru un benefiar UE avand VAT, cu mentiunea scutit cu drept de deducere, asa cum s-a trecut pana in 31 dec.2009 care este diferenta intre scutit cu drept de deducere si neimpozabil in Romania
Multumesc
"Scutit cu drept de deducere" se refera la operatiunile scutite de TVA, dar la care se pastreaza dreptul de deducere al TVA la achizitii, cf cod fiscal.
"Neimpozabil in Romania" se refera la operatiunile la care locul prestarii este in afara Romaniei.
Conform prevederilor codului fiscal pe 2010, ca regula generala, locul prestarii serviciilor este sediul beneficiarului, cu micile exceptii de rigoare.