Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acces pe terasa blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acces pe terasa blocului

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti, cu argumente pro/contra bazate pe documente juridice, daca este legala operatiunea comitetului executiv de a inlocui butucii usilor de la terasa blocului si cheile pastrate numai de membrii comitetului executiv. Ma gandesc totusi ca terasa este spatiu comun, si daca, Doamne fereste, se intampla un incendiu, ce facem: solicitam intrunirea comitetului executiv pentru ca acesta sa deschida usile de la terasa?! Multumesc!
1)in caz de incendiu,usa aia o sa fie ultima dvs grija
2)daca terasa din constructie este necirculabila,nu este interesul cuiva sa ramana deschisa si sa se plimbe care doreste pe acolo(terasele se refac in intregime in cazul unor infiltratii.....iar costul il suporta toti proprietarii)

Este temeinic si legal ca accesul la terasa necirculabila a condominiului sa fie permisa unui numar limitat de persoane,pentru a preintampina situatii neplacute