Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Prietena mea m-a inselat, dupa care nu a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Prietena mea m-a inselat, dupa care nu a mai venit ...

Buna ziua. Prietena mea m-a inselat, dupa care nu a mai venit sa isi ia lucrurile din apartamentul meu. Este legal sa le arunc?
Daca nu a mai venit dupa ele stiind unde le-a lăsat, puteti dispune de ele (sa le aruncati, vindeti) deoarece se considera ca sunt lucruri abandonate. Daca sunt de valoare recomand totusi sa o contactati și sa i le restituiti, iar daca nu puteti lua legatura cu ea, sa le lăsati la postul de politie cel mai apropiat si sa indicați datele ei de contact.
Nu ti le primeste nimeni la politie. Nu au un astfel de serviciu care presupune cel putin un spatiu de depozitare, o evidenta, etc.
Presupun că mai aveți posibilitatea de a lua legătura cu fosta prietenă. Mă gândesc că aveți numărul ei de telefon sau o adresă de e-mail, la care să-i trimiteți un mesaj prin care să-i solicitați să se prezinte în termen de ... zile să ridice lucrurile personale de la adresa....., în caz contrar urmând să procedați la scoaterea lor în afara spațiului locuinței. Poate că ar fi bine ca în mesaj să faceți și o listă a acelor bunuri proprii ale fetei, pe care urmează să le scoateți din locuință și să păstrați acel mesaj, pentru orice eventualitate. Poate găsiți și 1-2 martori care să poată confirma că nu s-a aruncat decât ceea ce era scris pe listă.
Într-o situație oarecum similară- nu neapărat partea cu înșelatul, dar partea cu nevenitul să-și ia lucrurile după ce ne-am despărțit, deși îi solicitasem să facem cumva să i le dau, le-am pus într-o cutie și le-am trimis prin poștă, la adresa unde știam că locuiește cu părinții.

florinm. a scris:

Presupun că mai aveți posibilitatea de a lua legătura cu fosta prietenă. Mă gândesc că aveți numărul ei de telefon sau o adresă de e-mail, la care să-i trimiteți un mesaj prin care să-i solicitați să se prezinte în termen de ... zile să ridice lucrurile personale de la adresa....., în caz contrar urmând să procedați la scoaterea lor în afara spațiului locuinței. Poate că ar fi bine ca în mesaj să faceți și o listă a acelor bunuri proprii ale fetei, pe care urmează să le scoateți din locuință și să păstrați acel mesaj, pentru orice eventualitate. Poate găsiți și 1-2 martori care să poată confirma că nu s-a aruncat decât ceea ce era scris pe listă.