avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Prietena mea m-a inselat, dupa care nu a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Prietena mea m-a inselat, dupa care nu a mai venit ...

Buna ziua. Prietena mea m-a inselat, dupa care nu a mai venit sa isi ia lucrurile din apartamentul meu. Este legal sa le arunc?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Surcel , Avocat 12:01, 12 Aprilie 2022
Daca nu a mai venit dupa ele stiind unde le-a lăsat, puteti dispune de ele (sa le aruncati, vindeti) deoarece se considera ca sunt lucruri abandonate. Daca sunt de valoare recomand totusi sa o contactati și sa i le restituiti, iar daca nu puteti lua legatura cu ea, sa le lăsati la postul de politie cel mai apropiat si sa indicați datele ei de contact.
Nu ti le primeste nimeni la politie. Nu au un astfel de serviciu care presupune cel putin un spatiu de depozitare, o evidenta, etc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Presupun că mai aveți posibilitatea de a lua legătura cu fosta prietenă. Mă gândesc că aveți numărul ei de telefon sau o adresă de e-mail, la care să-i trimiteți un mesaj prin care să-i solicitați să se prezinte în termen de ... zile să ridice lucrurile personale de la adresa....., în caz contrar urmând să procedați la scoaterea lor în afara spațiului locuinței. Poate că ar fi bine ca în mesaj să faceți și o listă a acelor bunuri proprii ale fetei, pe care urmează să le scoateți din locuință și să păstrați acel mesaj, pentru orice eventualitate. Poate găsiți și 1-2 martori care să poată confirma că nu s-a aruncat decât ceea ce era scris pe listă.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Într-o situație oarecum similară- nu neapărat partea cu înșelatul, dar partea cu nevenitul să-și ia lucrurile după ce ne-am despărțit, deși îi solicitasem să facem cumva să i le dau, le-am pus într-o cutie și le-am trimis prin poștă, la adresa unde știam că locuiește cu părinții.

florinm. a scris:

Presupun că mai aveți posibilitatea de a lua legătura cu fosta prietenă. Mă gândesc că aveți numărul ei de telefon sau o adresă de e-mail, la care să-i trimiteți un mesaj prin care să-i solicitați să se prezinte în termen de ... zile să ridice lucrurile personale de la adresa....., în caz contrar urmând să procedați la scoaterea lor în afara spațiului locuinței. Poate că ar fi bine ca în mesaj să faceți și o listă a acelor bunuri proprii ale fetei, pe care urmează să le scoateți din locuință și să păstrați acel mesaj, pentru orice eventualitate. Poate găsiți și 1-2 martori care să poată confirma că nu s-a aruncat decât ceea ce era scris pe listă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fost chirias ocupa uscatorul saintromania saintromania Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.O fosta chiriasa,a fost data afara din apartament ,atunci cand acesta a fost vândut.Fiindca nu avea unde sa isi ... (vezi toată discuția)
Donatia se inpoziteaza? ContSters236592 ContSters236592 Am o cunostinta afara, care detine mostenire o cutie de valori tinuta intr-o firma sau banca ... ceva de genul asta. Acolo la firma sau banca respectiva e ... (vezi toată discuția)
Nerevendicare bunuri personale si acte personale cosmin311 cosmin311 Buna ziua! am o mare problema si va rog sa ma ajutati. Prietena mea a stat la mine un an si jumate, de o saptamana este plecata la un tip acasa la el, adica ... (vezi toată discuția)