Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... “Parul trebuie sa fie prins, astfel firele de par sa ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

“Parul trebuie sa fie prins, astfel firele de par sa nu ajunga ...

“Parul trebuie sa fie prins, astfel firele de par sa nu ajunga pe alimente, chiar daca sunt sigilate, la fel si in cazul unghiilor mult prea lungi pentru acest domeniu de lucru.” Mentionez ca impunerea este pentru lucratorii comerciali dintr-un hipermarket,? per general . Legal are acest drept angajatorul sa impuna parul strans si unghiile scurtate , tinand cont ca nu face parte din domeniul HoReCa totusi ?
Daca exista un risc pentru sanatate (si in hipermarket exista), identificat ca atare in materialul intocmit pentru riscurile profesionale identificate si evaluate pe locuri de munca, angajatorul poate impune masura respectiva.