Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Aplicare Lege Retroactiv în Neamț, însă în ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Aplicare Lege Retroactiv în Neamț, însă în Bucuresti nu..

În Martie 2021 am fost sancționat de către poliția rutieră, am decis sa contest, contestatie ce a fost respinsa. In Aprilie 2022 a devenit definitiva.

Fapta cat si permisul tin de alt judet, însă eu locuiesc în București.

Am dorit sa predau permisul în București (unde am domiciliul), dar nu a fost acceptat și am fost trimis la Județul care mă are în evidenta.

În București mi s-a comunicat ca dacă doresc reducerea perioadei de suspendare acesta se va aplica cu legea veche, adică de la 90 la 30 pentru ca ei iau in considerarea data faptei.

În Județul Neamț, mi s-a comunicat ca nu-i intereseaza data faptei și ca reducerea se face cu o treime, adica de la 90 la 60, ceea ce înseamnă ca ORDONANȚĂ nr. 1 din 27 ianuarie 2022 este aplicată retroactiv.

As dori sa înțeleg de ce exista aceasta diferenta și dacă este legal ceea ce se intampla la Serviciul Rutier Neamț, avand in vedere informatiile primite de la Serviciul Rutier Bucuresti. Ser de Poliție Neamț că dat fiind data faptei, ar trebui sa ia în considerarea legea în vigoare la acea data?

Dorind sa ma informez, am căutat și ce am găsit este ca Legile nu se aplica retroactiv.

Fapta este fapta, și îmi asum sancțiunile insa diferentele intre Neamt/Bucuresti sunt ciudate...

Si la Dolj se aplica tot retroactiv!Sunt in aceeasi situatie ca a dumneavoastra.