Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna, Am 2 întrebări legate de recensământul ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna, Am 2 întrebări legate de recensământul online. Dacă ...

Buna,
Am 2 întrebări legate de recensământul online.

Dacă o persoana a făcut recensământul online in timp ce ce afla in șomaj, iar după câteva zile, (1 aprilie) s-a angajat, este posibil sa mai beneficieze de acea zi libera, acum că este angajat?

A doua întrebare, daca o persoana a făcut acest recensământ online in timp ce era angajată ( nu a beneficiat de acea zi liberă), iar acum s-a angajat la alt angajator,mai poate benefica de zi libera ?

Mulțumesc.
Zi buna!
OUG 19/2020, Articolul 49
(1) Persoanele salariate care se autorecenzează prin intermediul internetului au dreptul la o zi liberă, plătită, în scopul încurajării utilizării cu predilecție a acestei metode. Dovada autorecenzării on-line se realizează prin prezentarea codului de confirmare a încheierii cu succes a autorecenzării.
(2) Codul de confirmare a încheierii cu succes a autorecenzării este generat automat de soluția informatică funcțională pe site-ul recensământului pentru fiecare formular individual transmis cu succes către baza de recensământ RPL2021.
(3) Angajatorii persoanelor care fac dovada autorecenzării on-line au obligația de a le acorda acestora ziua liberă, plătită, prevăzută la alin. (1), la o dată stabilită de comun acord cu persoanele îndreptățite. Ziua liberă plătită se acordă în termen de maximum 12 luni de la data realizării cu succes a autorecenzării.
(4) Se acordă o singură zi liberă, plătită, unei persoane salariate, indiferent dacă aceasta a realizat autorecenzarea on-line pentru sine și pentru alți membri ai gospodăriei, sau pentru alte persoane conform prevederilor art. 43 din prezenta ordonanță de urgență.

1. Nu. Doar persoanele salariate la data autorecenzării pot cere ziua liberă plătită.
2. Nu este precizată situația de care spuneți. Se poate înțelege că salariatul poate cere liberul, în termen de un an de la autorecenzare, de la orice angajator (deci și de la altul decât cel la care era când a completat chestionarul), însă așteptați și alte opinii.
Emilika40, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns.
Zi bună!

Emilika40 a scris:

OUG 19/2020, Articolul 49
(1) Persoanele salariate care se autorecenzează prin intermediul internetului au dreptul la o zi liberă, plătită, în scopul încurajării utilizării cu predilecție a acestei metode. Dovada autorecenzării on-line se realizează prin prezentarea codului de confirmare a încheierii cu succes a autorecenzării.
(2) Codul de confirmare a încheierii cu succes a autorecenzării este generat automat de soluția informatică funcțională pe site-ul recensământului pentru fiecare formular individual transmis cu succes către baza de recensământ RPL2021.
(3) Angajatorii persoanelor care fac dovada autorecenzării on-line au obligația de a le acorda acestora ziua liberă, plătită, prevăzută la alin. (1), la o dată stabilită de comun acord cu persoanele îndreptățite. Ziua liberă plătită se acordă în termen de maximum 12 luni de la data realizării cu succes a autorecenzării.
(4) Se acordă o singură zi liberă, plătită, unei persoane salariate, indiferent dacă aceasta a realizat autorecenzarea on-line pentru sine și pentru alți membri ai gospodăriei, sau pentru alte persoane conform prevederilor art. 43 din prezenta ordonanță de urgență.

1. Nu. Doar persoanele salariate la data autorecenzării pot cere ziua liberă plătită.
2. Nu este precizată situația de care spuneți. Se poate înțelege că salariatul poate cere liberul, în termen de un an de la autorecenzare, de la orice angajator (deci și de la altul decât cel la care era când a completat chestionarul), însă așteptați și alte opinii.