avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Dacă nu sunt mulțumită de masaratoarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Dacă nu sunt mulțumită de masaratoarea din teren, ...

Bună ziua. Dacă nu sunt mulțumită de masaratoarea din teren, făcută de un executor judecătoresc respectiv inginer, pot solicita alta cu alt executor?
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 12:19, 4 Mai 2022
Executorii nu fac masuratori, va referiti la un expert topo,un cadastrist etc.Aveti un proces pe rol sau vreti sa faceti cadastrul la un teren?
Ultima modificare: Miercuri, 27 Aprilie 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Am o hotărâre definitiva, au venit cadastristul și cu executorul, au pus semnele asta toamna, însă acele semne au dispărut. Pot cere sa vina sa se măsoare iar și sa pună țărușii? Și as apela la alții, nu am fost mulțumită cum au măsurat, am mai puțin decât în hotărâre.
Ma ajuta cineva cu un răspuns, va rog?

IOANA1972 a scris:

Am o hotărâre definitiva, au venit cadastristul și cu executorul, au pus semnele asta toamna, însă acele semne au dispărut. Pot cere sa vina sa se măsoare iar și sa pună țărușii? Și as apela la alții, nu am fost mulțumită cum au măsurat, am mai puțin decât în hotărâre.

daca nu v-a convenit, trebuia sa notificați executorul. faptul ca țărușii au dispărut e de regula rezultatul nepăsării proprietarului. a fost deja intabulata suprafața măsurată? daca da, orice alta măsurătoare "care sa va convină" va trebui sa meargă din nou in instanță
Tocmai asta este, nu pot face intabularea chiar de am o sentință judecătorească, pt ca la OCPI în acte exista suprapunere. Ori vecinul nu are niciun interes sa se ducă sa ceară alinierea corecta a parcelelor

Alte discuții în legătură

Delimitare propietate bogdan ola bogdan ola Cine ma poate ajuta? Detin un teren intravilan cadastrat si intabulat conform cu realitatea din teren, optinut printr-un contract de vanzare cumparare. ... (vezi toată discuția)
Teren czintosioan czintosioan cum pot sa indentific osuprafata [parcrla] intre mai multe parcele ca sa aflu exact limitele (vezi toată discuția)
Cadastru adriana dj adriana dj am o hotarare definitiva si irevocabila pot face cadastru si intabularea dupa schita facuta de expert in timpul procesului sau trebuie sa platesc un alt ... (vezi toată discuția)