Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am cumparat un teren, am umblat dupa toate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am cumparat un teren, am umblat dupa toate actele, ...

Buna ziua. Am cumparat un teren, am umblat dupa toate actele, am platit tot ce era de platit (sume f mari) si acum vreau sa ma apuc sa construiesc gardul. Am facut rost de nr de tel ale vecinilor pt a cadea de comun acord cu tot ce tine de construirea gardului (cu soclu sau fara, din lemn sau din alt material, inaltimea si toate celelalte amanunte). Vecinul de pe o lungime si vecinul de pe o latime sunt de acord sa ma apuc jumatate la ei, jumatate la mine si la urma sa ne socotim la bani. Vecinul de pe cealalta lungime nu-mi mai raspunde la tel iar eu nu stiu ce sa fac. Intrebarile mele sunt:
1-daca nu raspunde la tel eu va trebui sa costruiesc doar pe terenul meu...il voi putea obliga sa-si construiasca si el gard deoarece n-ar fi corect sa se foloseasca de gardul meu?
2-daca nu va vrea sa-si construiasca ce pot face? Trebuie sa accept sa se foloseasca de gardul meu si pe terenul meu?
3-daca dupa ce voi construi (doar pe terenul meu) se razgandeste si vrea sa participe la costurile construirii gardului, il pot pune si la plata bucatii de pamant pe care ar fi trebuit amplasat gardul pe terenul lui?
4-cum ar trebui sa procedez ca sa fie bine?
Multumesc anticipat.
doamna, gardul este o împrejmuire care desparte doua proprietăți. cum sa faceți 2 garduri paralele? cu scuze, e caraghios
~ Conținut șters la cerere ~