Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine are calitate procesuala activa in cazul anularii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine are calitate procesuala activa in cazul anularii ...

Buna ziua,
Cine are calitate procesuala activa in cazul anularii unui contract de vânzare - cumparare pentru pret neserios si derizoriu in afara de parti sau de mostenitorii partilor. Multumesc
Buna ziua,
Intrebarea trimite la general. Si un creditor al partilor poate sa solicite anularea.
Ca sa particularizam, trebuie sa ne spuneti care este problema dvs mai exact. (daca exista vreuna, daca nu, teoria este vasta)
un vecin mi-a ocupat abuziv o suprafata de teren pe care si-a amplasat un cotet si niste anexe gospodaresti. In actul lui de vanzare cumparare este trecut un pret extrem de mic ceea ce reprezinta circa 5% din pretul real. Vreau sa il dau in judecata sa ii anulez actul de vanzare-cumparare, sa imi pot elibera terenul de cotetul lui si sa imi pot folosi terenul. Vreau sa chem in acelasi proces si pe mostenitorii fostului proprietar cu care vecinul a facut acel act de vânzare-cumpărare pe un pret derizoriu. Ma intreb daca am calitate procesuala pentru a cere anularea actului de vanzare cumparare, in calitate de tert vatamat? multumesc pentru raspuns.

trandafir2 a scris:

Buna ziua,
Intrebarea trimite la general. Si un creditor al partilor poate sa solicite anularea.
Ca sa particularizam, trebuie sa ne spuneti care este problema dvs mai exact. (daca exista vreuna, daca nu, teoria este vasta)

Nu aveti calitate procesuala ca sa cereti nulitatea actului.
Aveti posibilitatea sa formulati o actiune in revendicare.