Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, va rog cum reincadrezi un angajat in baza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, va rog cum reincadrezi un angajat in baza unei hotarari ...

Buna ziua, va rog cum reincadrezi un angajat in baza unei hotarari judecatoresti, ce documente trebuie intocmite de catre angajator (institutie publica), multumesc frumos
Buna ziua, cred ca depinde si de sentinta, daca anuleaza o decizie de concediere sau dispune reangajarea etc.
dispune reangajarea pe post.
In baza hot.judec., se va emite o decizie care va cuprinde :
- anularea deciziei de concediere ;
- reintegrarea in functia detinuta anterior concedierii;
- data inceperii efective a activitatii;
- plata salariilor dispusa prin hot.judec.
- multumesc frumos, cum se opereaza in revisal ( pasii, va rog) , se face o noua fisa de post?

Cornel Vasile a scris:

In baza hot.judec., se va emite o decizie care va cuprinde :
- anularea deciziei de concediere ;
- reintegrarea in functia detinuta anterior concedierii;
- data inceperii efective a activitatii;
- plata salariilor dispusa prin hot.judec.

In REVISAL mergeti la Reactivare c.i.m. .... opereaza aceeasi fisa de post, nu trebuie intocmita alta.

Operatia de reactivare contract se poate face apasand butonul "Reactivare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte" -subsectiunea "Incetare - Reactivare":

Se selecteaza din lista contractul pentru care se doreste a fi reactivat.

In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Temei reactivare: Reactivare (pe baza Hot. Jud.)
- Explicatie: anulare decizie de concediere nr .../ ......
- Data reactivare: se selecteaza din controlul de data calendaristica, data de reactivare a contractului

Se salveaza datele si se genereaza fisierul care se depune/transmite la ITM.