avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NULITATEA DECIZIEI DE CONCEDIERE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NULITATEA DECIZIEI DE CONCEDIERE

Buna ziua, in data de 28.08.2018(dupa o perioada de preaviz de 20 de zile) s-a incheiat CIM ned. al unei angajate cu art.65, alin.1. Desfiintare de post...Aceasta decizie a fost contestata in judecata de catre angajata si in 16.01.2019 am primit raspuns ca angajata a castigat procesul si trebuie reincadrata si platita din urma.
Ce este de facut acum? Cum trec acest lucru in Revisal, cand transmit?

Multumesc
Ultima modificare: Luni, 21 Ianuarie 2019
Dragoianu Alexandra, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:41, 23 Ianuarie 2019
Pasii de efectuat sunt :
- Se foloseste operatia privind reactivarea unui contract incetat.
Operatia de reactivare contract se poate face apasand butonul "Reactivare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte" -subsectiunea "Incetare - Reactivare".

- Se selecteaza din lista contractul pentru care se doreste a fi reactivat si se apasa Continuare;

- In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Temei reactivare: Reintegrare pe baza hotararii judecatoresti
- Explicatie: anulare decizie de concediere nr .../.... in baza HJ nr..../..... pronunata de ......
- Data reactivare: se selecteaza din controlul de data calendaristica, data de reactivare a contractului


Se salveaza informatiilor introduse , dupa care se genereaza fisierul care se va depune/ transmite la ITM.
Multumesc de raspuns, dar eu folosesc Saga si revisalul de acolo, lucrurile arata putin diferit :)
M-ar ajuta procedura de acolo daca cumva o cunoasteti.

Multumesc
Nu cunosc programul SAGA .... are optiunea de reactivare sau de anulare a incetarii c.i.m.?
Are da( stare si temei legal), i-am facut notificare azi ca o convocam sa isi inceapa activitatea de luni 28.01.2019 si vreau sa transmit tot azi.
Nu stiu acum ce ii trec la data consemnarii....la data activare i-am trecut clar luni 28.08.2018
data consemnarii. = data operarii in REVISAL.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca lyly64 lyly64 Buna seara, - va rog o angajata a dat in judecata institutia solicitand instatei anularea unei decizii interne, si a castigat in instanta hotararea ramanand ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog cum reincadrezi un angajat in baza unei hotarari ... lyly64 lyly64 Buna ziua, va rog cum reincadrezi un angajat in baza unei hotarari judecatoresti, ce documente trebuie intocmite de catre angajator (institutie publica), ... (vezi toată discuția)
Revisal - cum anulez o incetare de cim dana13 dana13 Am transmis o incetare de cim a unui angajat cu data de 19.02.2017, care avea salariul 1250. [b]Cum pot sa anulez incetarea cim-ului?[/b] Apoi modific ... (vezi toată discuția)