Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Redirectionarea 3,5% din impozitul pe salariu catre o ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Redirectionarea 3,5% din impozitul pe salariu catre o entitate non profit

Buna ziua. Am primit de la ANAF o scrisoare in care sunt instiintata ca in anul 2021 am fost de acord cu redirectionarea a 3,5% impozit pe salariu catre o entitate non profit. Eu imi amintesc ca un coleg mi-a solicitat acest lucru dar nu mai stiu daca anul acesta sau anul trecut.
Intrebarea mea este daca ma afecteaza in vreun fel? Va trebui eu sa platesc ceva? M-a pus pe ganduri aceasta scrisoare...
Multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Nu va afecteaza cu nimic. Redirectionarea a 3,5% impozit pe salariu catre o entitate non profit inseamna ca din acel impozit pe care in mod normal angajatorul il opreste din salariul dumneavoastra si-l vireaza la stat, se duce acel procent catre acea entitate, treaba pe care o face cei de la finante.
george-neagu, moderator