Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... o persoana a avut un avc minor. Medicul specialist a ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

o persoana a avut un avc minor. Medicul specialist a dat aviz ...

o persoana a avut un avc minor. Medicul specialist a dat aviz de apt medical,in schimb medicul de medicina muncii a propus schimbarea locului de muncă (fară ore de noapte,fara sa stea in soare etc). La locul de muncă i sa comunicat de către angajator că nu exista posibilitatea schimbarea locului de muncă și că ii va desface CIM în baza art.61 lit c) din codul muncii. Ce solutii are angajatul?
Aptitudinea in munca a lucratorului o stabileste medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale; Medicul a scris cu siguranta in fisa de aptitudine a lucratorului "apt conditionat" pentru locul de munca ocupat in prezent si a precizat conditionarile, respectiv schimbarea locului de munca.
Daca angajatorul nu poate respecta conditionarile impuse de medic si nici nu poate oferi alt loc de munca, lucratorul urmeaza a fi pus la dispozitia fortelor de munca din judet.
Sanatatea este mai presus de orice. Lucratorul trebuie sa-si caute alt loc de munca/ alta firma pentru care sa fie declarat "apt" medical.
Avand recomandarea medicului, angajatorul nu-si va asuma sa pastreze lucratorul la locul de munca actual, chiar daca lucratorul accepta aceleasi conditii de munca.