Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract de arendă. Bună ziua Am incheiat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract de arendă. Bună ziua Am incheiat anul trecut ...

Reziliere contract de arendă.

Bună ziua

Am incheiat anul trecut un contract de arendă pentru un teren arabil. În contract este scris ca arendașul să plătească o sumă de bani până pe 1 noiembrie 2021, dar nu a făcut-o. Deși l-am contactat telefonic de multe ori, promite că în câteva zile virează banii, dar nu o face.

În contract este scris că ”plata arendei în bani se face până la 45 zile de la recoltarea produsului”. Or, au trecut mai mult de 6 luni. De asemeni, în contract mai scrie ”În caz de neexecutare culpabilă a obligațiilor de către una dintre părți, contractul se consideră reziliat de drept fără intervenția instanței”. De asemeni, arendașul nu poate invoca scuza că nu s-a făcut nimic pentru că a fost un an bun pentru agricultură, nu au fost calamități acolo sau ceva de genul,

Întrebarea mea este, ce mă sfătuiți să facem, putem rezilia, așa cum scrie în contract, contractul de arendare fără a mai merge în instanță? Sau trebuie să ne adresăm instanței de judecată? Trebuie mai întâi să-i trimitem și o somație de plată, sau o notificare, prin executor judecătoresc, ca să se achite de obligațiile de plată din contract?

Mulțumesc mult pentru orice sfat!
Buna ziua!

II puteti transmite o notificare prin executor judecatoresc, si eventual redactata de avocat, prin care comunicati rezilierea contractului si solicitati plata arendei restante.
In situatia in care nu respecta solicitarea in termenul indicat de dvs, puteti formula o cerere in instanta, cu acelasi obiect, plus daune-interese, daca au fost specificate in contract.