avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Am cumparat apartamentul parintilor si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Am cumparat apartamentul parintilor si doresc sa ma ...

Buna ziua,
Am cumparat apartamentul parintilor si doresc sa ma inscriu ca proprietar la Asociatia de locatari. Va rog sa ma ajutati cu modalitatea prin care pot face acest lucru. Multumesc anticipat! Mioara
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:08, 27 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asociatiile de locatari nu mai exista.
Pentru a deveni membru in asociatia de proprietari, adresati in acest scop o cerere scrisa presedintelui asociatiei.
Multumesc pentru informatie.
Exista un model anume?
Trebuie atasat vreun document la cerere?

adi1906 a scris:

Pentru a deveni membru in asociatia de proprietari, adresati in acest scop o cerere scrisa presedintelui asociatiei.

Nu exista un model, sau dacă e îl găsiți la asociație, în cazul în care și-au făcut un tipizat. Altfel, cred că va accepta orice cerere scrisă corect la care anexati copie după actul de proprietate.


Conform disp L nr 196/2018 asociatiile de kocatari au avut termen legal impus pentru transformat documentele pentru asociatii de proprietari
Dv daca doriti sa deveniti si sa beneficiati de calitatea si drepturile aferente membrilor proprietari,va revine dreptul sa adresati cerere de aderare la asociatia de proprietari-fara alte formalitati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Membru al asociatiei de proprietari sau nu? titisha titisha M-am mutat in bloc din 2000 devenind proprietar, moment in care am dat toate datele necesare administratorului si presedintelui de atunci. Bineinteles ca ... (vezi toată discuția)
Membru sau nu al asociatiei? AndreiMusat30 AndreiMusat30 Buna seara, In primul rand imi cer scuze daca s-a mai intrebat deja, am cautat dar nu am gasit nimic asemanator. Acum 1 an de zile am cumparat un apartament ... (vezi toată discuția)
Care este diferenta dintre asociatie de proprietari si asociatie de locatari kbualex kbualex Buna seara! Asociatia de care apartin vad ca este de locatari e aceeasi chestie ca cea de proprietari legea 196/2018 se aplica si la asociatia de locatari ? (vezi toată discuția)