Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Am cumparat apartamentul parintilor si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Am cumparat apartamentul parintilor si doresc sa ma ...

Buna ziua,
Am cumparat apartamentul parintilor si doresc sa ma inscriu ca proprietar la Asociatia de locatari. Va rog sa ma ajutati cu modalitatea prin care pot face acest lucru. Multumesc anticipat! Mioara
Asociatiile de locatari nu mai exista.
Pentru a deveni membru in asociatia de proprietari, adresati in acest scop o cerere scrisa presedintelui asociatiei.
Multumesc pentru informatie.
Exista un model anume?
Trebuie atasat vreun document la cerere?

adi1906 a scris:

Pentru a deveni membru in asociatia de proprietari, adresati in acest scop o cerere scrisa presedintelui asociatiei.

Nu exista un model, sau dacă e îl găsiți la asociație, în cazul în care și-au făcut un tipizat. Altfel, cred că va accepta orice cerere scrisă corect la care anexati copie după actul de proprietate.

Conform disp L nr 196/2018 asociatiile de kocatari au avut termen legal impus pentru transformat documentele pentru asociatii de proprietari
Dv daca doriti sa deveniti si sa beneficiati de calitatea si drepturile aferente membrilor proprietari,va revine dreptul sa adresati cerere de aderare la asociatia de proprietari-fara alte formalitati