avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC inaintea expirarii CM pe durata determinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC inaintea expirarii CM pe durata determinata

Buna ziua
Am o persoana angajata cu contract pe perioada determinata pana pe data de 02.11.2022. Persoana in cauza a ramas insarcinata si undeva pe 01.08.2022 ii va fi suspendat CM in vederea efectuarii CCC. Intrebarea mea este daca pe data de 02.11.2022 se vor termina raporturile contractuale intre noi sau dupa CCC de 2 ani va mai fi angajata noastra cu perioada de la suspendare pana la terminare, adica aprox 3 luni?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:52, 27 Mai 2022
Buna ziua,
Este angajata dvs. pe toata durata contractului de munca, chiar daca acesta este suspendat pentru CCC.
Dar nu sunteti obligat sa-l prelungiti ( contractul), la expirarea lui, chiar daca se afla in CCC
Ultima modificare: Vineri, 27 Mai 2022
Ionut.ion, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe data de 02.11.2022 se vor termina raporturile contractuale intre dvs daca nu decideți prelungirea duratei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariata titulara cic, salariata temporara concediu maternitate silana07@yahoo.com silana07@yahoo.com Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu o parere intr-o situatie mai delicata. Am o salariata care este in CIC pana in data de 14 august 2020. In data de 5 august ... (vezi toată discuția)
Concediu maternitate GabriellaS GabriellaS Buna ziua, Am o prietena in urmatoarea situatie: S-a angajat pe 30.august.2010 cu un contract individual de munca pe perioada determinta de 1 an de zile, ... (vezi toată discuția)
Contract munca perioada determinata lure lure Buna ziua. Am incheiat un contract de munca pe perioada determinata, in prezent in al 2-lea an de prelungire(expira la 15 ianuarie ). Sunt insarcinata si ... (vezi toată discuția)