Forum Discuţii juridice Executare silită Lipsa calitatii procesuale pasive in contestatia la ...
Discuție deschisă în Executare silită

Lipsa calitatii procesuale pasive in contestatia la executare

Buna seara. Dragi colegi, va rog sa-mi suflati putin intr-o problema la care nu ma asteptam. Instanta de judecata mi-a invocat din oficiu lipsa calitatii procesuale pasive a Directiei Judetene de Drumuri si Poduri intr-o contestatie la executare impotriva unui proces verbal de contraventie. Presupun ca din moment ce DJDP a inaintat titlul executoriu catre Ministerul Finantelor, instanta apreciaza ca DJDP nu mai are calitate procesuala pasiva.
In opinia mea, adevarul este undeva la mijloc. Eu invoc in contestatie prescrierea sanctiunii, in culpa fiind DJDP; nu contest nici un act anume de executare.
Cum as putea sa ma apar si ce pot sa invoc?
VA MULTUMESC.
Cine a intocmit procesul-verbal de contraventie? DJDP? Cine v-a somat sa platiti amenda respectiva? DJDP sau finantele, sau cum ati luat cunostinta de aceasta creanta?
n-am inteles?
dvs in ce calitate ati formulat contestatia?
pe calea contestatiei invocati prescriptia sanctiunii...

deduc ca devreme ce aceasta directie este in culpa, probabil este si beneficiara sanctiunii. executata fiind acum , la mai mult de 5 ani ( creanta bugetara -desi s-ar putea sa fie si un termen special pe OG 2 si ....)de la aplicarea acestei sanctiuni, dvs invocati pe calea contestatiei prescriptia dreptului de a cere executarea pv si, pe cale de consecinta desfiintarea tuturor actelor de executare.....

credX-(
ContSters63637, utilizator
DJDP a aplicat o amenda contraventionala pe care am pierdut-o irevocabil si la tribunal. Am invocat prescriptia sanctiunii pentru ca a fost comunicata in termen de sase luni de la aplicarea acesteia. Tribunalul a respins exceptia pe motiv ca tine de faza de urmarire silita si poate fi invocata in cadrul contestatiei la executare. Am depus contestatie dar adevarul este ca m-am grabit . Executarea nu era inceputa, dar clientul a facut presiuni de frica sa nu-i fie blocat contul.Am introdus ca intimat DJDP. Din oficiu instanta a invocat exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a DJDP. Cum m-as putea apara?
Din pacate nicicum, cred. Executarea amenzilor contraventionale se prescrie in termen de 5 ani. Oricum, contestatie la executare puteati face numai daca erati somat de finante sa achitati aceasta creanta, iar calitate procesuala pasiva aveau finantele - Administratia Finantelor Publice si nu cel ce v-a aplicat amenda. DJDP poate avea doar calitatea de intimat in plangerea contraventionala, dar inteleg ca pe aceea ati pierdut-o. In cazul in care ati mai avut si acest proces (plangere contraventinala) pe care l-aţi pierdut, există hot.jud.def.si irevocabila deci, sunteti bun de plata si nu prea mai aveti de ce va lega.
Totusi, concret, la ce data a fost aplicata amenda de catre DJDP si la ce data a ramas def.si irevocabila hot.jud.data de Tb? Inca ceva? Finantele v-au somat cu privire la acest debit?
dandanaua, utilizator
Speram la o veste buna sau macar la o incercare riscanta bazata pe neatentia judecatorului.
MULTUMESC.