Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se poate dicta de catre instanta masura arestului ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se poate dicta de catre instanta masura arestului preventiv pe ...

Se poate dicta de catre instanta masura arestului preventiv pe 30 de zile impotriva unui minor de 17 ani acuzat de tentativa de talharie calificata (conform art 234 alin 1 lit.a cod penal coroborat cu 233) ? Tentativa nu este sanctionata cu jumatate din pedeapsa pentru fapta consumata respectiv ,daca fapta e sanctionata cu inchisoare 3-10 ani ,tentativa de talharie calificata nu se sanctioneaza cu 1,5-5 ani ? Daca se sanctioneaza cu 1,5 -maxim 5 ani ,iar art.114 alin.1 spune ca fata de minorul 14-18 se ia o masura neprivativa de liberatate aceasta putandu-se lua doar daca a mai comis o fapta etc nefiind cazul ,iar fapta fiind sanctionata cu inchisoare maxim 5 ani (sub 7 ani) ,asadar va beneficia de o masura educativa neprivativa de libertate din partea instantei la judecarea fondului ,in conditiile in care fapta a fost recunoscuta de catre inculpat si probata si cu alte mijloace de proba ,de ce s-ar mai lua masura arestului preventiv ? Multumesc frumos pentru raspuns !
Se poate lua masura preventiva a arestului pana la judecarea definitiva a cauzei. Pe fond, se va pronunta o masura educativa (fiind minor la data savarsirii faptei), masura putand fi deopotiva privativa sau neprivativa de libertate.
Mulțumesc pentru raspuns Daca minorul e la prima fapta penală,iar maximul pedepsei de tentativa la tâlhărie calificată e de 5 ani se poate lua măsura educativă cu privare de libertate??? Am interpretat greșit ar.114 cod penal ??? Mulțumesc frumos pentru clarificare !

Mihăilă Sebastian a scris:

Se poate lua masura preventiva a arestului pana la judecarea definitiva a cauzei. Pe fond, se va pronunta o masura educativa (fiind minor la data savarsirii faptei), masura putand fi deopotiva privativa sau neprivativa de libertate.

Fiind la prima fapta putin probabil sa i se aplice o masura privativa. Art. 114 precizeaza ca pedeapsa PREVAZUTA sa fie de 7 ani sau mai mare. In cazul de fata este de la 3-10 ani. Prin pedeapsă prevăzută de lege se înţelege pedeapsa prevăzută în textul de lege care incriminează fapta săvârşită în forma consumată, fără luarea în considerare a cauzelor de reducere sau de majorare a pedepsei. Astfel ca exista si posibilitatea luarii unei masuri educative privative de libertate.
Va multumesc frumos pentru clarificare!

Mihăilă Sebastian a scris:

Fiind la prima fapta putin probabil sa i se aplice o masura privativa. Art. 114 precizeaza ca pedeapsa PREVAZUTA sa fie de 7 ani sau mai mare. In cazul de fata este de la 3-10 ani. Prin pedeapsă prevăzută de lege se înţelege pedeapsa prevăzută în textul de lege care incriminează fapta săvârşită în forma consumată, fără luarea în considerare a cauzelor de reducere sau de majorare a pedepsei. Astfel ca exista si posibilitatea luarii unei masuri educative privative de libertate.