avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Bună ziua! Unde și cum pot face o plângere ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Bună ziua! Unde și cum pot face o plângere împotriva avocatei ...

Bună ziua! Unde și cum pot face o plângere împotriva avocatei mele? O scurtă relatare a ceea ce s-a întâmplat: Am achitat onorariul pentru faza de urmărire penală, în valoare de 2000 de lei, am semnat contractul și am stabilit că în caz că se ajunge în instanță voi mai achita 4000 de lei. Tot la semnarea contractului am fost întrebata dacă sunt de acord cu plata unui onorariu de succes in caz de rezultat favorabil al procesului; am fost de acord dar nu este specificat in niciun contract acest lucru.
Problema este ca de aproximativ 2 săptămâni, dumneaei insista sa achit jumătate din onorariul de succes înainte de rezultat și restul după. Am trecut peste faptul ca mi-a dublat suma pe care am propus-o eu ca onorariu de succes însă nu pot sa trec peste faptul ca refuza sa ma mai reprezinte spunând ca “trebuia sa ma gândesc înainte sa refuz sa ii plătesc jumătate din onorariul de succes”.
Având in vedere atitudinea dumneaei la care adăugăm faptul ca onorariul de succes in cadrul procesului penal este ilegal, as vrea sa depun o plângere. Menționez ca am toate mesajele cu doamna.
Cel mai recent răspuns: Geopavel30 , utilizator 11:19, 6 Iunie 2022
Buna ziua!

Se poate stabili un onorariu de succes si in cauzele penale, pe latura civila. Suma de bani se plateste dupa pronuntare.

Puteti rezilia contractul de asistenta si sa solicitati restituirea partii din onorariul achitat deja, in cazul in care avocatul nu si-a indeplinit toate obligatiile asumate prin contract.
Daca nu doreste restituirea, in cazul in care mai puteti solicita, puteti face o plangere la baroul din care avocatul face parte.
Un exemplu de latura civilă?

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Se poate stabili un onorariu de succes si in cauzele penale, pe latura civila. Suma de bani se plateste dupa pronuntare.

Puteti rezilia contractul de asistenta si sa solicitati restituirea partii din onorariul achitat deja, in cazul in care avocatul nu si-a indeplinit toate obligatiile asumate prin contract.
Daca nu doreste restituirea, in cazul in care mai puteti solicita, puteti face o plangere la baroul din care avocatul face parte.

Latura civila in procesul penal presupune constituirea de parte civila, adica atunci cand persoana vatamata solicita daune materiale/morale.
Am înțeles, mulțumesc. Dosarul a fost pentru conducere fără permis

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Latura civila in procesul penal presupune constituirea de parte civila, adica atunci cand persoana vatamata solicita daune materiale/morale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata lilicrin lilicrin Cu cat este normal sa platesti un avocat si cand ar trebui sa se efectueze plata? (vezi toată discuția)
Onorariu de succes (onorarii de succese ?!?) ContSters286016 ContSters286016 Salut! Am si eu o problema. Acum 6-7 luni am inceput un proces pentru primirea unei sume de bani (aproximativ 30000 lei) in baza raspunderii civile ... (vezi toată discuția)
Este interzisa stabilirea onorariului de succes in legatura cu latura penala a procesului penal? cezarad cezarad Am o intrebare. Recent am intrat intr-o disputa cu un jurist care sustine ca in cazul unui contract de asistenta juridica este interzisa inserarea unei clauze ... (vezi toată discuția)