Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre succesiunea soților fără copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre succesiunea soților fără copii

despre succesiune doi soti casatori din care sotul moare lasand apartamentul pe care l-a avut inainte de casatorie. Nu au copii. Cine vine la succesiune si in cat timp trebuie facuta.
Soțul supraviețuitor alături de ... (spuneți-ne ce rude avea decedatul)
Decedatul avea doi frati, unul este decedat celalalt traieste .
În acest caz, cota soțului supraviețuitor este de o jumătate din moștenire. Iar în moștenire intră intregul ap. pentru că era numai al defunctului (era bun propriu dacă-l dobândise înainte de căsătorie).
Deci soțul supraviețuitor va moșteni jumătate din ap.

Cealaltă jumătate se cuvine fratelui în viață al defunctului și ...
Fratele decedat avea copii? Dacă da, atunci se cuvine fratelui în viață și nepoților de frate predecedat.

Asta dacă nu există vreun testament. De regulă, soții fără copii obișnuiesc să-și lase testamente reciproce.

Nu există o limită de timp. Preferabil înainte de se împlini 2 ani de la deces. Asta dacă nu vreți să-i faceți și statului cadou 1% impozit. (nu se plătește dacă succesiunea este finalizată în termen de 2 ani de la deces).
romascanu, moderator
Multumesc ptr. raspuns . La cat timp se face succesiunea dupa deces.