avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre succesiunea soților fără copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre succesiunea soților fără copii

despre succesiune doi soti casatori din care sotul moare lasand apartamentul pe care l-a avut inainte de casatorie. Nu au copii. Cine vine la succesiune si in cat timp trebuie facuta.
Cel mai recent răspuns: divele , utilizator 10:15, 9 Iunie 2022
Soțul supraviețuitor alături de ... (spuneți-ne ce rude avea decedatul)
Decedatul avea doi frati, unul este decedat celalalt traieste .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În acest caz, cota soțului supraviețuitor este de o jumătate din moștenire. Iar în moștenire intră intregul ap. pentru că era numai al defunctului (era bun propriu dacă-l dobândise înainte de căsătorie).
Deci soțul supraviețuitor va moșteni jumătate din ap.

Cealaltă jumătate se cuvine fratelui în viață al defunctului și ...
Fratele decedat avea copii? Dacă da, atunci se cuvine fratelui în viață și nepoților de frate predecedat.

Asta dacă nu există vreun testament. De regulă, soții fără copii obișnuiesc să-și lase testamente reciproce.

Nu există o limită de timp. Preferabil înainte de se împlini 2 ani de la deces. Asta dacă nu vreți să-i faceți și statului cadou 1% impozit. (nu se plătește dacă succesiunea este finalizată în termen de 2 ani de la deces).
Ultima modificare: Joi, 9 Iunie 2022
romascanu, moderator
Multumesc ptr. raspuns . La cat timp se face succesiunea dupa deces.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa sora ? gigelas gigelas Au fost 3 frati.Fiecare cu casa lor. Unul a murit,iar averea a ramas mostenitorilor acestuia (a avut copii). Recent,a murit si sora,dar aceasta nu are ... (vezi toată discuția)
Testament nepotului buna seara,va rog daca ma puteti ajuta cu ... Ionica369 Ionica369 Testament nepotului Buna seara,va rog daca ma puteti ajuta cu o problema ce o are tatal meu.El s a recasatorit dupa moartea mamai mele iar sotia lui a decedat ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. de curând sora mea a murit. ea a fost căsătorită ... Marialuiza27 Marialuiza27 Buna ziua. De curând Sora mea a murit. Ea a fost căsătorită dar nu a avut copii. Soțul ei fiind mai mic cu 10 ani ..ea a decis sa ii facă testament sa ... (vezi toată discuția)