Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Am un proprietar care si-a facut modificari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Am un proprietar care si-a facut modificari la baie ...

Buna ziua! Am un propritar care si-a facut modificari la baie si imi curge mie apa in tavan . Am spart la mine si am vazut ca este de la el, de la inbinari ceva cred. Curge apa zici ca e fantana arteziana. Asociatia a zis ca nu are ce sa-i faca ca el stie legi si nu are nimeni ce sa-i faca. Proprietarul nu permite accesul in locuinta la nimeni si refuza sa repare. Ce este de facut in cazul asta? El zice ca are asigurare si nu il intereseaza,
Faceti-va asigurare si dvs. si atunci va avea cine ce sa-i faca.
Va referiti la asigurare obligatorie?
Bună seara!
Daca este posibil, reparați dvs. ce este de reparat și apoi îl acționați în judecată!
Daca nu, insistați să se implice reprezentanții Asociatiei în astfel de situație( părerea mea este că este obligația lor!), să intre la vecin in casa și să vadă de unde este problema; funcție de rezultatul vizitei reprezentanților Asociației se stabilește cine și ce trebuie sa repare!
Nu pot repara! Am stricat la mine dar vine de sus ,de la el. Totusi nu inteleg de ce asociatia de proprietari nu se implica. Stiu ca sunt obligati si de lege chiar sa il dea si in judecata pe prioprietar.

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună seara!
insistați să se implice reprezentanții Asociatiei în astfel de situație( părerea mea este că este obligația lor!), să intre la vecin in casa și să vadă de unde este problema; funcție de rezultatul vizitei reprezentanților Asociației se stabilește cine și ce trebuie sa repare!

Asociatia nu are voie si nici obligatia sa se implice in probleme ce privesc litigii legate de proprietatea individuala. Art. 31 din legea 196/2018 se refera doar la probleme pe partea comuna.