Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul special după căsătorie, am pierdut ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul special după căsătorie, am pierdut zilele. Abuz ...

Concediul special după căsătorie, am pierdut zilele. Abuz din partea angajatorului?
M-am căsătorit în data de 12 februarie 2022 si nu am folosit aceste zile.
În 15 iunie am schimbat angajatorul si acum sunt angajată cu contrat nedeterminat dar cu o perioada de proba de 3 luni.
Ieri, 22 iunie 2022, am întrebat HR-ul daca pot folosii aceste zile pentru concediul de vara și mi s-a spun ca nu deoarece eu în momentul în care m-am căsătorit eram angajată la o alta firma si nici nu vor sa creeze precedent. Mi s-a spus ca am pierdut aceste zile si ca trebuia să-mi iau acest concediu în perioada imediată dupa căsătorie.
Este legal sa refuzi un drept al unui angajat?
Mulțumesc frumos
absentnemotivat, utilizator
Atat numarul de zile libere pentru evenimente speciale, cat si modalitatea de acordare a acestora si le stabileste fiecare angajator in Contractul Colectiv de Munca sau in Regulamentul Intern, avand in vedere ca legislatia din domeniu, respectiv Codul Muncii nu prevede obligatii in acest sens.
"Art. 152. [zile libere platite]
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern," - Codul Muncii
Nu este niciun abuz din partea angajatorului in cazul dvs.
In practica, daca Regulamentul Intern sau CCM prevede zile libere pt casatoria salariatului, acestea se acorda intr-un termen clar stabilit, de obicei imediat dupa eveniment. Este logic ca din moment ce ati schimbat angajatorul dupa casatorie, angajatorul nou nu are de ce sa va acorde zilele libere la care aveati dreptul la vechiul angajator. Exista posibilitatea ca nr de zile oferite pt aceasta ocazie sa fie diferite la fiecare angajator, iar pe langa asta, un angajator nou nu are nicio obligatie sa va acorde zilele de concediu pt evenimente speciale care au avut loc inainte ca dvs sa deveniti angajatul lor.
Prin urmare, nu este vorba despre refuzarea unui drept al unui angajat.
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Acum îmi este clar.

Aranka.Karacsonyi a scris:

Atat numarul de zile libere pentru evenimente speciale, cat si modalitatea de acordare a acestora si le stabileste fiecare angajator in Contractul Colectiv de Munca sau in Regulamentul Intern, avand in vedere ca legislatia din domeniu, respectiv Codul Muncii nu prevede obligatii in acest sens.
"Art. 152. [zile libere platite]
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern," - Codul Muncii
Nu este niciun abuz din partea angajatorului in cazul dvs.
In practica, daca Regulamentul Intern sau CCM prevede zile libere pt casatoria salariatului, acestea se acorda intr-un termen clar stabilit, de obicei imediat dupa eveniment. Este logic ca din moment ce ati schimbat angajatorul dupa casatorie, angajatorul nou nu are de ce sa va acorde zilele libere la care aveati dreptul la vechiul angajator. Exista posibilitatea ca nr de zile oferite pt aceasta ocazie sa fie diferite la fiecare angajator, iar pe langa asta, un angajator nou nu are nicio obligatie sa va acorde zilele de concediu pt evenimente speciale care au avut loc inainte ca dvs sa deveniti angajatul lor.
Prin urmare, nu este vorba despre refuzarea unui drept al unui angajat.

Este legal refuzul, in situatia descrisa de dvs.
Cu drag :)