avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul special după căsătorie, am pierdut ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul special după căsătorie, am pierdut zilele. Abuz ...

Concediul special după căsătorie, am pierdut zilele. Abuz din partea angajatorului?
M-am căsătorit în data de 12 februarie 2022 si nu am folosit aceste zile.
În 15 iunie am schimbat angajatorul si acum sunt angajată cu contrat nedeterminat dar cu o perioada de proba de 3 luni.
Ieri, 22 iunie 2022, am întrebat HR-ul daca pot folosii aceste zile pentru concediul de vara și mi s-a spun ca nu deoarece eu în momentul în care m-am căsătorit eram angajată la o alta firma si nici nu vor sa creeze precedent. Mi s-a spus ca am pierdut aceste zile si ca trebuia să-mi iau acest concediu în perioada imediată dupa căsătorie.
Este legal sa refuzi un drept al unui angajat?
Mulțumesc frumos
Ultima modificare: Joi, 23 Iunie 2022
absentnemotivat, utilizator
Cel mai recent răspuns: Aranka.Karacsonyi , utilizator 09:56, 24 Iunie 2022
Atat numarul de zile libere pentru evenimente speciale, cat si modalitatea de acordare a acestora si le stabileste fiecare angajator in Contractul Colectiv de Munca sau in Regulamentul Intern, avand in vedere ca legislatia din domeniu, respectiv Codul Muncii nu prevede obligatii in acest sens.
"Art. 152. [zile libere platite]
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern," - Codul Muncii
Nu este niciun abuz din partea angajatorului in cazul dvs.
In practica, daca Regulamentul Intern sau CCM prevede zile libere pt casatoria salariatului, acestea se acorda intr-un termen clar stabilit, de obicei imediat dupa eveniment. Este logic ca din moment ce ati schimbat angajatorul dupa casatorie, angajatorul nou nu are de ce sa va acorde zilele libere la care aveati dreptul la vechiul angajator. Exista posibilitatea ca nr de zile oferite pt aceasta ocazie sa fie diferite la fiecare angajator, iar pe langa asta, un angajator nou nu are nicio obligatie sa va acorde zilele de concediu pt evenimente speciale care au avut loc inainte ca dvs sa deveniti angajatul lor.
Prin urmare, nu este vorba despre refuzarea unui drept al unui angajat.
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Acum îmi este clar.

Aranka.Karacsonyi a scris:

Atat numarul de zile libere pentru evenimente speciale, cat si modalitatea de acordare a acestora si le stabileste fiecare angajator in Contractul Colectiv de Munca sau in Regulamentul Intern, avand in vedere ca legislatia din domeniu, respectiv Codul Muncii nu prevede obligatii in acest sens.
"Art. 152. [zile libere platite]
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern," - Codul Muncii
Nu este niciun abuz din partea angajatorului in cazul dvs.
In practica, daca Regulamentul Intern sau CCM prevede zile libere pt casatoria salariatului, acestea se acorda intr-un termen clar stabilit, de obicei imediat dupa eveniment. Este logic ca din moment ce ati schimbat angajatorul dupa casatorie, angajatorul nou nu are de ce sa va acorde zilele libere la care aveati dreptul la vechiul angajator. Exista posibilitatea ca nr de zile oferite pt aceasta ocazie sa fie diferite la fiecare angajator, iar pe langa asta, un angajator nou nu are nicio obligatie sa va acorde zilele de concediu pt evenimente speciale care au avut loc inainte ca dvs sa deveniti angajatul lor.
Prin urmare, nu este vorba despre refuzarea unui drept al unui angajat.

Este legal refuzul, in situatia descrisa de dvs.
Cu drag :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere platite? - libere casatorie CatalinCristi CatalinCristi Buna ziua! Peste cateva zile am cununia civila si vreau sa stiu daca cele 5 zile libere sunt platite si cum se calculeaza. Lucrez la privat Iar colegii care ... (vezi toată discuția)
Concediu evenimente speciale Alex_2016 Alex_2016 Buna ziua, O intrebare naiva poate: concediul de evenimente speciale se acorda doar cununiei civile, sau si celei religioase? Situatie: am facut cununia ... (vezi toată discuția)
Concediu casatorie - cand se poate lua? grandanat grandanat Buna ziua, Am o intrebare referitoare la concediul de casatorie si n-am gasit raspuns. Poate ma puteti ajuta dvs Conform CCMUN 2011-2014, pentru evenimente ... (vezi toată discuția)