Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am speta urmatoare: bunicii mei doresc sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am speta urmatoare: bunicii mei doresc sa imi lase ...

Buna ziua,

Am speta urmatoare: bunicii mei doresc sa imi lase apartamentul lor. Ambii lor copii sunt decedati, dar mai am un var primar, dupa unul din copiii bunicilor. Acestia doresc ca eu sa fiu unicul mostenitor al apartamentului, celalalt nepot fiind instrainat, pentru a evita viitoare probleme legale. Care este cea mai buna solutie in vederea aceasta?

Va multumesc.
Ce înseamnă "instrainat"?
Instrainat inseamna ca a intrerupt legatura cu familia.