avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Am locuit cu soțul meu în concubinaj din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Am locuit cu soțul meu în concubinaj din 2008 pânâ ...

Bună ziua! Am locuit cu soțul meu în concubinaj din 2008 pânâ în 2017 când ne-am căsătorit. În 2016, cu câteva luni înainte de căsătorie am achiziționat o casă cu credit, practic împreună am hotărât și am făcut toate demersurile, dar el avea un venit mai mare și așa am decis să facem creditul pe numele lui. În cazul în care vom divorța, mai pot solicita parte din casa respectivă?
Cel mai recent răspuns: Dora112 , utilizator 18:54, 25 Iunie 2022
Puteți solicita doar jumătate din contravaloarea ratelor achitate pana acum și a îmbunătățirilor efectuate.
Nu aveți drept de proprietate asupra locuinței.
Contactați un avocat si discutați în detaliu fiecare aspect legat de partaj și divort.
Mulțumesc! Tot e mai mult decât nimic.

Avocat Neagu Elena a scris:

Puteți solicita doar jumătate din contravaloarea ratelor achitate pana acum și a îmbunătățirilor efectuate.
Nu aveți drept de proprietate asupra locuinței.
Contactați un avocat si discutați în detaliu fiecare aspect legat de partaj și divort.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am cumpărat un apartament prin credit ipotecar împreună cu ... AdinaMrn AdinaMrn Am cumpărat un apartament prin credit ipotecar împreună cu soțul. În cazul în care apar neînțelegeri, în cazul divorțului, ce se întâmplă cu ... (vezi toată discuția)
Partaj silvia99 silvia99 sunt casatorita de 23 ani. apartamentul cu 2 camere in care locuiesc (impreuna cu sotul si fiica mea) este pe numele meu, cumparat in rate, pe vremea in care ... (vezi toată discuția)
În 2006 soțul a achiziționat un apartament cu avans + credit ... Ana**** Ana**** În 2006 soțul a achiziționat un apartament cu avans + credit ipotecar. În 2007 ne am căsătorit. Creditul încă nu s a încheiat. La un eventual divorț ... (vezi toată discuția)