Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Am locuit cu soțul meu în concubinaj din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Am locuit cu soțul meu în concubinaj din 2008 pânâ ...

Bună ziua! Am locuit cu soțul meu în concubinaj din 2008 pânâ în 2017 când ne-am căsătorit. În 2016, cu câteva luni înainte de căsătorie am achiziționat o casă cu credit, practic împreună am hotărât și am făcut toate demersurile, dar el avea un venit mai mare și așa am decis să facem creditul pe numele lui. În cazul în care vom divorța, mai pot solicita parte din casa respectivă?
Puteți solicita doar jumătate din contravaloarea ratelor achitate pana acum și a îmbunătățirilor efectuate.
Nu aveți drept de proprietate asupra locuinței.
Contactați un avocat si discutați în detaliu fiecare aspect legat de partaj și divort.
Mulțumesc! Tot e mai mult decât nimic.

Avocat Neagu Elena a scris:

Puteți solicita doar jumătate din contravaloarea ratelor achitate pana acum și a îmbunătățirilor efectuate.
Nu aveți drept de proprietate asupra locuinței.
Contactați un avocat si discutați în detaliu fiecare aspect legat de partaj și divort.